Dom

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?

Czy trzeba mieszkać na wsi, aby mieć za oknem przepiękne kwiaty, pachnące zioła, świeże warzywa i owoce? Choć mogłyby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca, zdecydowanie tak nie jest! Również mieszkańcy miast mogą cieszyć się swoim małym, domowym ogródkiem! Wbrew pozorom, balkony mimo swojej niewielkiej przestrzeni oferują szerokie możliwości. Jak rozsądnie zaplanować ogród na balkonie? Co wybrać – kwiaty, warzywa, czy zioła? W poniższym artykule przedstawiamy nasze pomysły na atrakcyjny, zielony balkon!

Czy warto mieć ogród na balkonie?

Stworzenie ogrodu na balkonie to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników zieleni. Przemyślane zagospodarowanie tej niewielkiej przestrzeni stwarza okazję do bycia blisko natury – nawet w centrum dużego miasta. Dodatkowo, estetyczna aranżacja balkonu powiększa metraż mieszkania! Otwiera się bowiem dodatkowa przestrzeń, z której można korzystać przez większą część roku. Dzięki uprawianiu roślin na balkonie, domownicy mogą stworzyć sobie przytulny kącik do relaksu. Wygodne kanapy lub rodzinny stół z krzesłami to idealne miejsce na czytanie książek lub wspólne jedzenie posiłków. Dodatkowo, na niektórych balkonach panują warunki pozwalające na hodowanie ziół i warzyw. Mogą one zasilić domową kuchnię i wzbogacić rodzinny jadłospis o świeży i unikalny aromat oraz smak.

Jak rozsądnie zagospodarować przestrzeń?

Większość balkonów ma niewielki metraż. Przed rozpoczęciem projektowania wystroju, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim – jak ma być funkcja danej przestrzeni? Inaczej powinien wyglądać balkon pełniący rolę ogrodu, a inaczej ten, na którym rodzina ma wypoczywać i jeść wspólne posiłki. Ważne jest też określenie swoich preferencji estetycznych. Rośliny można układać w pionie, wybierać wiszące doniczki, specjalne regały na kwiaty, a także tradycyjne donice. Obecnie dostępne są nawet niewielkie, balkonowe szklarnie!

Każdy balkon powinien być urządzony minimalistycznie. Ograniczona ilość miejsca wymaga dobrej organizacji i unikania gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem są wielofunkcyjne meble, takie jak stół z pułkami na kwiaty, czy składane stoliki i krzesła.

Rośliny dekoracyjne na balkon

Większość osób decydując się na umieszczenie roślin na balkonie, wybiera gatunki typowo dekoracyjne:

 • Surfinie – mają zwisające pędy i doskonale czują się w wiszących koszach. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość. Radzą sobie dobrze zarówno na zacienionych, jak i nasłonecznionych balkonach.
 • Petunie – efektownie wyglądają w doniczkach wszelkiego rodzaju. Trzeba o nie sumiennie dbać. Jednak nawożenie i podlewanie wynagradzają piękne kwiaty, kwitnące przez wiele tygodni.
 • Trawy ozdobne – są cenione przez osoby lubiące zieleń, ale niemające czasu na codzienne doglądanie ogrodu.
 • Pelargonie – to najpopularniejsze rośliny, które można znaleźć na balkonach. Występują w różnych odmianach kolorystycznych. Najlepiej czują się w słonecznych miejscach i nie wymagają częstego podlewania.
 • Czubatka – skrzydlate kwiaty są bardzo estetyczne i trafiają w gust praktycznie każdej osoby lubiącej rośliny.
 • Wrzosy – największą popularnością cieszą się w okresie jesiennym. Ich dużą zaletą jest to, że przy odpowiedniej trosce są w stanie przetrwać zimę.
 • Lawenda – pięknie pachnie i podobnie jak wrzosy, może rosnąć na balkonie przez kilka lat.

Domowy ogródek na balkonie – rośliny dla zapalonych kucharzy

Ogródek na balkonie to nie tylko warunki sprzyjające uprawie kwiatów. Można również skutecznie hodować w nim zioła i niektóre warzywa. Jakie rośliny jadalne będą czuły się dobrze w miejskich warunkach?

 • Koper – młode ziemniaczki to typowe letnie danie podawane z koperkiem. Ten wyhodowany we własnym ogrodzie charakteryzuje się niezastąpionym aromatem.
 • Pietruszka – podobnie jak koper, nie ma dużych wymagań glebowych i rośnie w zróżnicowanych warunkach.
 • Mięta – znajduje w kuchni szerokie zastosowanie. Jej orzeźwiający smak i specyficzny zapach doskonale sprawdzają się podczas przyrządzania napojów i niektórych dań.
 • Pomidorki cherry – chętnie wybierane przez osoby często przygotowujące w domu sałatki.
 • Papryka – zarówno kolorowa papryka, jak i niewielkie papryczki chili i jalapeno mogą dobrze odnaleźć się w niewielkim, balkonowym ogródku.
 • Truskawki – to jedne z owoców, które najłatwiej uprawiać w warunkach balkonowych.
 • Oregano – jest niewymagające i przydaje się praktycznie w każdej kuchni. Ciężko wyobrazić sobie bez tego zioła jakąkolwiek pizzę czy makaron.

Ogród na balkonie – najczęstsze wyzwania

Jednym z największych wyzwań dotyczących uprawy roślin na balkonie jest nadmierna ekspozycja na słońce. Należy więc wybierać tylko gatunki, które będą w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością nasłonecznienia. Większość roślin wymaga też intensywnego nawadniania. Istnieją też niektóre zioła i kwiaty, które nie radzą sobie z miejskimi zanieczyszczeniami.

Ogród na balkonie to doskonały pomysł, który może korzystnie wpłynąć na estetykę całego mieszkania. Warto jednak dobrze przemyśleć jego aranżację i wybrać jedynie takie gatunki roślin, które będą się dobrze czuły w konkretnych warunkach.

Zobacz też

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie
Dom

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?
Dom

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup
Dom

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup