Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Nic nie zastąpi stałego nadzoru nad dziećmi. Jednak pomieszczenia zaaranżowane z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych domowników z pewnością ograniczą ryzyko ewentualnych nieszczęśliwych wypadków. Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji na stworzenie idealnego domu dla całej rodziny, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Czy układ pomieszczeń ma znaczenie?

Duży wpływ na bezpieczeństwo dzieci w domu ma układ pomieszczeń. Statystycznie najwięcej wypadków ma miejsce w kuchni i łazience. Dlatego warto tak rozplanować rozkład domu, aby najmłodsi znajdowali się przez większą część dnia z daleka od tych dwóch pomieszczeń. Również schody stanowią zagrożenie – w szczególności dla maluchów, które dopiero uczą się chodzić. Dostęp do nich warto ograniczyć – jeśli nie jest to możliwe poprzez stworzenie odpowiedniego rozkładu pomieszczeń, dobrą alternatywą będzie umieszczenie przy schodach bramki.

W idealnej sytuacji pod kątem rozsądnego rozplanowania pomieszczeń znajdują się osoby, które mają możliwość same stworzyć plan domu. A co gdy wszystkie pomieszczenia są już wykończone jeszcze przed przyjściem dziecka na świat? Wtedy warto rozważyć wyznaczenie stref bezpieczeństwa, w których pociechy będą mogły przebywać samodzielnie.

Jak wybrać bezpieczne meble?

Podczas zakupu mebli należy zwrócić uwagę przede wszystkim na krawędzie i narożniki. Jeśli są one ostre i wystające, konieczne będzie ich zabezpieczenie specjalnymi osłonkami. Ostry brzeg szafki może z dużą dozą prawdopodobieństwa stać się przyczyną rozbitej głowy czy złamanej ręki. Dlatego zdecydowanie nie warto lekceważyć tego środka ostrożności!

Materiały, lakiery i farby nie mogą działać toksycznie na ludzkie zdrowie. Najlepiej wybierać takie meble, których bezpieczeństwo potwierdzają oficjalne certyfikaty, takie jak “EN71” i “CE”. Zdarza się też, że dzieci robią sobie krzywdę podczas otwierania szafek, czy przewrócenia się o jakiś mebel. Wszystkie mechanizmy powinny być sprawdzone i bezpieczne! Szuflady nie mogą przytrzasnąć palców pociechy, a regulowane krzesło nie powinno rozpaść się pod ciężarem dziecka.

Instalacja elektryczna bezpieczna dla najmłodszych

Kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo dzieci w domu jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Jak to zrobić?

  • Zabezpieczenie gniazdek – dzieci nie mogą mieć możliwości dotykania styków prądowych. W każdym rodzinnym domu, w którym mieszkają dzieci, powinny znaleźć się specjalne osłonki.
  • Staranne ukrycie przewodów – żadne przewody elektryczne nie powinny znajdować się w zasięgu najmłodszych członków rodziny.
  • Zabezpieczenie szafek – miejsca przechowywania urządzeń elektronicznych warto zamknąć na kłódkę lub specjalny zamek.
  • Montaż automatycznych wyłączników – są nie tylko bardziej praktyczne, ale również wyjątkowo bezpieczne. Dzięki nim możliwe jest wyłączenie prądu w sytuacji zwarcia lub przeciążenia systemu.
  • Wysokość montażu – w domu, w którym mieszkają małe dzieci, warto wszelkie urządzenia potencjalnie niebezpieczne montować jak najwyżej.
  • Unikanie przedłużaczy – choć korzystanie z przedłużaczy jest bardzo praktyczne, wiąże się też z ryzykiem potknięcia się malucha.
  • Urządzenia z daleka od wody – najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z urządzeń elektrycznych w łazience – tam może dojść bowiem do największej liczby nieszczęśliwych wypadków, związanych z porażeniem prądem.

Kuchnia z dostępem dla dzieci – pomysły i inspiracje

Choć kuchnia uznawana jest za pomieszczenie najbardziej niebezpieczne dla dzieci, możliwe jest zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby maluchy mogły towarzyszyć dorosłym podczas gotowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto w pomieszczeniu umieścić niski blat lub specjalny podest, na którym dziecko będzie mogło stać i sięgać do pełnowymiarowego stołu. Ciekawym rozwiązaniem będzie też umiejscowienie w kuchni zabawowych urządzeń AGD. Wiele dzieci chętnie spędzi w ten sposób czas w towarzystwie rodziców, a opiekunowie będą mogli wykonać swoje codzienne obowiązki nie spuszczając maluchów z oka.

Kuchnia z dostępem dla dzieci nieodłącznie wiąże się z koniecznością ciągłego sprzątania. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę już na etapie przygotowywania wystroju. Wszystkie materiały powinny być łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwnym razie, wspólne gotowanie zawsze będzie kończyło się uciążliwym i nieprzyjemnym maratonem sprzątania.

Bezpieczeństwo i zabawa w łazience

Dzieci często nie lubią przebywać w łazience. Często wynika to z przestrzeni wyposażonej w meble i akcesoria niedopasowane do ich potrzeb. Brak zabezpieczeń wiąże się z nadmierną kontrolą ze strony rodziców, która już od pierwszych lat życia dziecka wywołuje w nim niechęć. Aby stworzyć łazienkę bezpieczną dla najmłodszych i sprzyjającą zabawie podczas kąpieli, warto zainwestować w maty antypoślizgowe, które powinny znaleźć się w wannie i pod prysznicem. Akcesoria należy umieszczać jak najniżej, tak aby dziecko mogło samodzielnie wziąć mydło czy ręcznik. Atrakcyjności łazience nadadzą kreatywne zabawki do wody oraz kolorowe dekoracje.

Łazienka jest też często miejscem przechowywania leków i środków chemicznych. Powinny być dobrze zabezpieczone. Jeśli dziecko będzie miało do nich dostęp, znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo doprowadzenia do nieszczęśliwego wypadku.

Dom stworzony z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych, umożliwia komfortowe funkcjonowanie nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Brak niepewności i konieczności ciągłego kontrolowania pociech sprawiają, że wszyscy czują się we własnych czterech ścianach zdecydowanie swobodniej.

Zobacz też

Jak pięknie wyglądać w ciąży? Pielęgnacja w oczekiwaniu na dziecko

Jak pięknie wyglądać w ciąży? Pielęgnacja w oczekiwaniu na dziecko

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie
Dom

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?
Dom

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?
Dom

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!