Dom

Po czym poznać, że podłoże snu nie jest dla nas odpowiednie?

Sen na źle dopasowanym podłożu nie jest niczym przyjemnym. Powoduje, że nie umiemy się w pełni zrelaksować, co przekłada się na wydłużenie procesu zasypiania. Może być też źródłem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból pleców. Jak jeszcze rozpoznać źle dobrany materac? Dowiedz się więcej!

Źle dopasowane podłoże snu – oznaki

Nie ma nic gorszego niż źle dobrane podłoże snu. Sprawia bowiem, że nie jesteśmy w stanie skutecznie się rozluźnić i uniemożliwia uzyskanie jakościowego wypoczynku oraz pełnej regeneracji organizmu. Korzystanie z nieodpowiedniego materaca przez dłuższy czas może doprowadzić do pojawienia się problemów z kręgosłupem czy nawet zaburzeń snu. Jak rozpoznać, że dany model nie jest dla nas? Zwróćmy uwagę na stopień komfortu materaca. Jeśli nie umiemy się rozluźnić i znaleźć wygodnej pozycji snu, to oznaka, że wybór mógł być nietrafiony. Świadczy o tym również nasze samopoczucie po obudzeniu – kiedy budzimy się niewyspani, zmęczeni i obolali, najczęściej stoi za tym źle wybrany materac. Jest on również źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Możemy odczuwać wzmożone napięcie mięśni, dyskomfort czy ból pleców oraz karku. Niepokojące powinno być również uczucie zapadania się, które zmusza ciało do nienaturalnej pozycji – wynika ono z korzystania z modelu o zbyt niskim poziomie twardości. Zbyt twardy materac wywoła z kolei ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Leżąc na nieodpowiednim podłożu, możemy zaobserwować również ucisk w strefie ramion lub stawów. Utrudnia on swobodny przepływ krwi, co z kolei prowadzi do drętwienia kończyn. Na skutek tego ciało nie może się odprężyć.

Należy zwrócić uwagę również na rozmiar materaca. Jeśli korzystamy ze zbyt małego modelu, możemy mieć ograniczoną swobodę ruchów i trudność ze znalezieniem wygodnej pozycji snu. Będzie to szczególnie niewygodne wtedy, gdy dzielimy łóżko z partnerem. Dla osób śpiących w pojedynkę polecane są materace o rozmiarze 80×200, 90×200, 100×200 oraz 120×200. W przypadku pary nie powinien być to produkt mniejszy od wielkości 140×200. Świetnie sprawdzą się również modele 160×200, 180×200 lub 200×200. Dobranie materaca pod kątem rozmiaru pozwoli na podwyższenie naszego poziomu komfortu.

Jak prawidłowo dobrać materac?

Korzystanie ze źle dobranego materaca niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Aby ich uniknąć, powinniśmy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na prawidłowe dopasowanie modelu. Weźmy pod uwagę nasze preferencje i potrzeby. Uwzględnijmy również ewentualne dolegliwości zdrowotne. Przykładowo, osoby z problemami z kręgosłupem będą potrzebowały bardziej twardego podłoża. Stopień twardości materaca to kolejna z kwestii, którą należy dopilnować. Aspekt ten jest odpowiedzialny za zapewnienie optymalnego podparcia dla kręgosłupa. Ci, których waga nie przekracza 60 kilogramów, będą zadowoleni z modeli miękkich. Osoby, które ważą ponad 60, ale nie więcej niż 80 kilogramów, powinny wybrać materace średniomiękkie. Jeśli nasza waga waha się między 80 a 100 kilogramami, postawmy na model o średnim stopniu twardości. Dla tych, którzy ważą ponad 100 kilo, zaleca się materace o najwyższym stopniu twardości, ponieważ potrzebują oni solidnego podłoża.

To, jakie właściwości posiada dany model, posiada kluczowe znaczenie. Dla osób, które zmagają się z reakcjami alergicznymi i mają bardzo wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę, szczególnie ważne będą właściwości antyalergiczne materaca. Wszystkie modele SleepMed wyróżniają się działaniem antyalergicznym. Oznacza to, że nie przyciągają alergenów i nie pozwalają na gromadzenie bakterii, kurzu, roztoczy i innych drobnoustrojów. Oferują ponadto optymalną wentylację, co pozwala na zachowanie wysokiego poziomu higieny snu. Istotnym komponentem będzie pianka wysokoelastyczna VPPHR, która została wyposażona w innowacyjną technologię Airforce. Opiera się ona na specjalnym sposobie nacięciu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Powoduje to powstanie otwartych komór, przez które ucieka nadmiar ciepła i wilgoci. Gwarantuje to maksymalny obieg powietrza we wkładzie materaca i niweluje ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Pozwala też cieszyć się przyjemnym uczuciem świeżości podczas snu.

Dobrym rozwiązaniem dla alergików i nie tylko będą materace naturalne SleepMed. To wyjątkowe modele, w których szkodliwe substancje chemiczne zastąpiono organicznymi komponentami. Dzięki temu materace wyróżniają się działaniem hipoalergicznym, nie wywołują podrażnień i są bezpieczne nawet dla osób o delikatnej skórze. W przypadku pianki wysokoelastycznej HR Bio posłużono się olejkiem sojowym. Sama pianka ma otwartokomórkową strukturę, co umożliwia niezwykle skuteczne odprowadzanie wilgoci przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej sprężystości. Kolejna z pianek wysokoelastycznych, czyli NATURALIS®, odpowiada za redukcję ucisku punktowego i zapobiega zapadaniu się ciała. Tak samo, jak w piance Visco Bio wykorzystano w niej korzystne właściwości olejku rycynowego. Visco Bio cechuje się innowacyjną technologią termoelastyczną, która gwarantuje idealne dopasowanie powierzchni do naszej sylwetki. Zarówno model SleepMed Natura Plus, jak i SleepMed Natura Hybrid Plus, posiada specjalny pokrowiec na materac, wykonany z lnianej dzianiny. Wykazuje działanie rozluźniające oraz relaksujące.

Jaki model SleepMed wybrać?

Każdy z materacy SleepMed będzie dobrym wyborem, ponieważ cechuje się zestawem przydatnych właściwości i udogodnień. Jeśli nie umiemy wybrać pomiędzy modelami, zdecydujmy się na materac hybrydowy, który łączy w sobie właściwości różnych typów wypełnienia. Świetną opcją będzie SleepMed Hybrid Comfort Plus. Zawiera innowacyjne sprężyny typu Multi, które charakteryzują się anatomicznym wsparciem i dwa razy większą ilością punktów podparcia niż standardowe sprężyny kieszeniowe. Połączono je z warstwą pianki wysokoelastycznej VPPHR i termoelastycznej VitaRest®.

Wybór materaca ma kluczowe znaczenie. To od niego zależy, czy będziemy mogli się w pełni odprężyć i wypocząć. Jeśli jest źle dopasowany, możemy odczuwać różne nieprzyjemności. Będziemy mieli problem z rozluźnieniem się, a do tego możemy wywołać problemy z kręgosłupem. Aby tego uniknąć, poświęćmy czas na dobór odpowiedniego modelu.

wyrób medyczny
Materace SleepMed Natura Plus, SleepMed Natura Hybrid Plus, SleepMed Hybrid Comfort Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o

Zobacz też

Czy warto sugerować się opiniami innych podczas wyboru materaca SleepMed?
Dom

Czy warto sugerować się opiniami innych podczas wyboru materaca SleepMed?

Materac SleepMed 80×200: dla kogo będzie dobrym wyborem?
Dom

Materac SleepMed 80×200: dla kogo będzie dobrym wyborem?

Jaka jest gwarancja materacy SleepMed?
Dom

Jaka jest gwarancja materacy SleepMed?

Pianka termoelastyczna Visco – poznaj jej wyjątkowe właściwości!
Dom

Pianka termoelastyczna Visco – poznaj jej wyjątkowe właściwości!

Poznaj produkty SleepMed dla alergików!
Dom

Poznaj produkty SleepMed dla alergików!

Za ciepło czy za zimno – jak kołdra wpływa na termoregulację w czasie snu?
Dom

Za ciepło czy za zimno – jak kołdra wpływa na termoregulację w czasie snu?