Dom

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie

Dzisiejszy świat jest bardzo dynamiczny i przepełniony różnymi bodźcami. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby dom był oazą spokoju, umożliwiającą odcięcie się od zewnętrznego zgiełku. Minimalizm jest od wielu lat jednym z kluczowych trendów w aranżacji mieszkań. Jak stworzyć proste wnętrza, które będą pomocne w odnajdywaniu spokoju i harmonii w codziennym życiu?

Czym jest minimalizm?

Przede wszystkim warto podkreślić, że filozofia minimalizmu nie dotyczy jedynie aranżacji wnętrz! Jest ona podejściem odnoszącym się również do ogólnego stylu życia. Idea kładzie nacisk na proste rozwiązania, funkcjonalność i ograniczenie konsumpcjonizmu. Można zaobserwować ją m.i.n w sztuce i w modzie.

Minimalizm ma zachęcać do korzystania z prostych rozwiązań, nieulegania wszelkim zachciankom, a także wybieraniu opcji gwarantujących przede wszystkim spokój. Osoby kierujące się ideą minimalizmu w swoim stylu życia ograniczają skupianie się na dobrach materialnych na rzecz maksymalnego uproszczenia życia. Ich głównym celem jest codzienne dążenie do skupiania się przede wszystkim na budowaniu zdrowych relacji, realizowaniu własnych celów i pasji, a także na dbaniu o samopoczucie swoje i swoich bliskich.

Minimalizm w aranżacji wnętrz

A jak należy rozumieć minimalizm w aranżacji wnętrz?

  • Neutralność – zarówno meble, jak i kolory ścian, czy dekoracje, powinny być harmonijne i nierzucające się w oczy. Żadne elementy wystroju nie mają intensywnie przykuwać uwagi. Ważne jest bowiem skupienie na zupełnie innych aspektach funkcjonowania.
  • Prostota formy – linie i niewielkie akcenty kolorystyczne powinny zastąpić intensywne wzory kwiatowe lub krzykliwe kolory.
  • Funkcjonalność – wszelkie elementy wyposażenia pomieszczenia powinny pełnić jakąś funkcję. Ergonomiczność to podstawa! Nie należy umieszczać w pokojach nadmiaru dekoracji i przedmiotów, które nie służą do codziennego użytku. Zabiorą one cenną przestrzeń i utrudnią utrzymanie porządku.
  • Czystość – w minimalistycznych wnętrzach nie ma miejsca na nadmiar niepotrzebnych przedmiotów, ani powierzchnie trudne do utrzymania w czystości. Odkurzanie, mycie podłóg i przecieranie kurzy to czynności, które powinny zajmować jak najmniejszą ilość czasu.

Jak wybierać minimalistyczne meble?

Przed wybraniem mebli do minimalistycznego wnętrza warto wyznaczyć miejsca, w których znajdą się puste przestrzenie. Jest to niezwykle ważne dla zagwarantowania spokoju i przestronności we wnętrzu. Wszystkie meble powinny być jak najbardziej ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Jest to istotne zarówno pod kątem komfortu domowników, jak i łatwości w utrzymaniu porządku.

Minimalizm koncentruje się też na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Jednym z elementów związanych z tą filozofią jest bowiem dbanie o środowisko poprzez ograniczenie konsumpcjonizmu i minimalizowanie nadprodukcji zbędnych przedmiotów. Decydując się na zaprojektowanie wnętrza w tym stylu warto wybierać szkło, stal i drewno. Dzięki tym surowcom łatwe jest uzyskanie efektu przestronności, która jednocześnie nie będzie zbyt surowa.

Wszystkie elementy wyposażenia powinny być też jak najbardziej wytrzymałe. Solidne materiały i wykonanie z dbałością o najmniejsze szczegóły mają sprawiać, że meble będą doskonale pełniły swoją funkcję przez wiele kolejnych lat. Dlatego właśnie z ideą minimalizmu wiąże się zasada dotycząca inwestowania więcej w lepsze produkty, zamiast pozornego oszczędzania poprzez kupowanie tanich rzeczy marnej jakości.

Jak minimalizm wpływa na samopoczucie?

Jakie korzyści dla ogólnego samopoczucia wynikają z umeblowania mieszkania zgodnie z filozofią minimalizmu?

  • Zwiększenie kreatywności – mniejsza ilość krzykliwych przedmiotów wewnątrz pomieszczenia umożliwia oczyszczenie umysłu z nadmiaru rozproszeń. Dzięki temu łatwiejsze staje się skoncentrowanie na nowych projektach i innowacyjnych pomysłach.
  • Oszczędność – minimalizm ściśle wiąże się ze zmniejszeniem domowych wydatków. Tym samym możliwe jest ograniczenie stresu związane z zarządzaniem budżetem.
  • Poczucie spokoju – proste i uporządkowane otoczenie widocznie sprzyja ograniczeniu stresu.
  • Przestrzeń do skupienia na wartościach – brak myślenia o nadmiarze kwestii materialnych stwarza przestrzeń do dbania o relacje i realizowania celów związanych z własnymi wartościami.
  • Odejście od presji konsumpcjonizmu – brak potrzeby nieustannego kupowania nowych rzeczy korzystnie wpływa na samopoczucie i ułatwia odczuwanie zadowolenia w chwili obecnej.

Dodatki do minimalistycznego mieszkania – pomysły i inspiracje

Najlepszą dekoracją do minimalistycznego wnętrza są rośliny doniczkowe. Im większa ilość zieleni, tym lepiej prezentuje się schludne mieszkanie. W szczególności, doskonale prezentują się draceny i paprocie. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie w różnych miejscach poduszek i koców. Powinny być jednak utrzymane w neutralnej kolorystyce – delikatne wzory i barwy takie jak szarość i beż to doskonałe, estetyczne urozmaicenie wnętrza. Dekoracyjny charakter mogą mieć też elementy wyposażenia domu mające praktyczne znaczenie. Ciekawym uzupełnieniem mogą się stać regały, pułki i pojemniki do przechowywania – w szczególności te drewniane i wiklinowe.

Minimalizm to idea, która może pozwolić na stworzenie przytulnego, a jednocześnie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza. Wiąże się z wieloma korzyściami – zarówno dla samopoczucia, jak i domowego budżetu oraz środowiska naturalnego.

Zobacz też

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?
Dom

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?
Dom

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup
Dom

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup