Dom

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w całym domu. To nie tylko przestrzeń przeznaczona do przygotowywania posiłków, ale również do spędzania czasu z bliskimi osobami. Niezwykle ważne jest to, aby podczas tworzenia aranżacji kuchennej zwrócić uwagę nie tylko na jej estetykę, ale również funkcjonalność. Jak stworzyć idealny projekt, który sprawi, że gotowanie posiłków w domowej kuchni będzie zarówno wygodne, jak i przyjemne?

Projektowanie kuchni – najważniejsze zasady

Pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni, to ergonomia i układ. Najczęściej używane elementy, takie jak blat roboczy, kuchenka i zlewozmywak, powinny znaleźć się jak najbliżej siebie. Im mniejsze odległości trzeba pokonywać podczas gotowania, tym wygodniejsze staje się korzystanie z kuchni. Poza tym, na blatach powinna znaleźć się jak największa przestrzeń robocza. Ciasne układy będą niefunkcjonalne i znacznie utrudnią wykonywanie kuchennych obowiązków.

O czym jeszcze warto pamiętać? W kuchni powinno znaleźć się dużo miejsca na przechowywanie. Warto więc wybierać meble posiadające jak największą ilość wygodnych szuflad i szafek. Zbyt mała ilość przestrzeni sprawi, że wszelkie kubki, talerze, garnki i produkty spożywcze z czasem pogrążą się w chaosie, a użytkowanie kuchni stanie się bardzo uciążliwe.

Jakie meble wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni są szafki. Warto wybrać takie egzemplarze, które pozwolą na wygodne posegregowanie garnków, żywności i akcesoriów kuchennych. Powinny zapewniać one dostateczną ilość miejsca, dzięki której możliwe będzie stworzenie uporządkowanego systemu zapobiegającego powstawaniu bałaganu. Czasem warto zdecydować się na zakup szafek na wymiar, które będzie można precyzyjnie dopasować do posiadanej przestrzeni.

Druga kluczowa kwestia dotyczy blatów. To właśnie one służą do przygotowywania posiłków. Powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, które można z łatwością utrzymać w czystości. Dobrym i praktycznym pomysłem będzie też umieszczenie w kuchni wyspy – gwarantuje ona znaczne zwiększenie powierzchni roboczej. Dodatkowo sprawia, że kuchnia prezentuje się stylowo i nowocześnie. W mieszkaniach niedysponujących jadalnią warto wzbogacić kuchnię o stół i krzesła.

Sprzęty kuchenne – funkcjonalność i estetyka

Jakie sprzęty kuchenne muszą koniecznie znaleźć się w każdym domu?

  • Lodówka – obecnie w sklepach można znaleźć różne modele lodówek. Każdy znajdzie egzemplarz pasujący idealnie do rodzinnych potrzeb oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Warto wybrać lodówkę z zamrażarką – zdecydowanie zwiększy to jej funkcjonalność.
  • Zmywarka – choć do niedawna nie był to standard kuchennego wyposażenia, obecnie znajduje się już w praktycznie każdej nowoczesnej kuchni. Zmywarkę można zmieścić nawet w niewielkiej kuchni, a możliwość ukrycia jej za panelami kuchennymi to idealny sposób na dopasowanie urządzenia do designu pomieszczenia.
  • Kuchenka – aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup kuchenki indukcyjnej lub elektrycznej. Są one estetyczne, doskonale pasują do designu większości nowoczesnych mebli kuchennych, a przede wszystkim – charakteryzują się energooszczędnością.
  • Okap – jego główną funkcją jest pochłanianie zapachów. Jednak może też stanowić ważny element uzupełniający design całej kuchni.
  • Czajnik, ekspres do kawy – drobne urządzenia warto wybierać w spójnej stylistyce i kolorystyce. Jeśli nie będą do siebie pasowały, bardzo szybko w kuchni powstanie przytłaczająca atmosfera chaosu.

Oświetlenie w kuchni – jakie lampy wybrać?

Warto zadbać o to, aby do kuchni docierało naturalne światło. Poza tym, konieczne jest jednak zainwestowanie również w sztuczne źródło światła. Podstawowe są przede wszystkim sufitowe lampy punktowe. Należy ustawić je w różnych kierunkach, które będą skupiały się przede wszystkim na powierzchniach roboczych. Coraz chętniej wybierane są też lampy LED umieszczane pod szafkami. Nie tylko ulepsza to oświetlenie blatu, ale również znacznie poprawia estetykę całego pomieszczenia.

Nowoczesny design doskonale komponuje się też z wiszącymi lampami umieszczonymi nad stołem oraz z taśmami ledowymi. Ciekawą opcją są również kinkiety. Warto zachować zdrowy balans podczas planowania kuchennego oświetlenia. Różne źródła światła z pewnością zwiększą funkcjonalność pomieszczenia. Jednak nie należy przesadzać. Nadmiar różnorodnych lamp wywoła poczucie chaosu.

Utrzymanie porządku w kuchni – dobra organizacja to podstawa!

Jedną z najważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać podczas projektowania kuchni jest to, aby w pomieszczeniu można było łatwo utrzymać porządek. Z tego powodu wszystkie powierzchnie powinny nadawać się do łatwego mycia. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria. Etui na noże, organizery umieszczone w szufladach i szafkach, a także wszelkiego rodzaju koszyczki mogą być bardzo praktyczne. Jednak najważniejsze jest kierowanie się zasadą minimalizmu! Przygotowywanie posiłków w bałaganie może stać się naprawdę uciążliwe.

Dobra organizacja w kuchni to podstawa! Zarówno dla komfortu, jak i dla dobrego samopoczucia związanego z estetycznym umeblowaniem pomieszczenia. Dlatego już na etapie tworzenia projektu należy brać pod uwagę kwestie praktyczne, które w późniejszym użytkowaniu będą pomocne w utrzymaniu porządku i schludnego wyglądu w domowej kuchni.

Zobacz też

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie
Dom

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?
Dom

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup
Dom

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup