Jak pięknie wyglądać w ciąży? Pielęgnacja w oczekiwaniu na dziecko

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Ekscytacja związana z oczekiwaniem na dziecko przeplata się jednak z intensywnymi zmianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Czasem mogą się one wiązać z pewnym niepokojem i kłopotami z zaakceptowaniem nowej wersji siebie. Jak dbać o siebie w ciąży? Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji, dzięki którym można w tym czasie wyglądać pięknie i czuć się dobrze w swoim ciele?

Zdrowa dieta to podstawa!

Zbilansowana dieta to podstawa w szczególności ze względu na zdrowie matki i dziecka. Jednak należy dbać o jadłospis również w celu zadbania o wygląd. Pełnowartościowe posiłki mogą korzystnie wpływać na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także dzięki nim możliwe jest kontrolowanie masy ciała. Warto pamiętać bowiem o tym, że choć naturalne jest pewne przybranie na wadze, nie może być ono większe niż kilka kilogramów!

Każda przyszła mama powinna też dbać o nawodnienie. Wszystko to jest ważne m.in. ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. W czasie ciąży często na skórze pojawiają się przebarwienia i niedoskonałości, a tkanka tłuszczowa zaczyna rozkładać się inaczej niż dotychczas. Im lepszy jadłospis, tym mniej szkodliwych zmian pojawi się na cerze. Dodatkowo, dostarczane do organizmu składniki odżywcze mają wzmacniać włosy i paznokcie. Jeśli będą nieodpowiednio zbilansowane, niedobory znacznie pogorszą stan tkanek.

Akceptacja – dlaczego piękno wewnętrzne jest ważne?

Zmiany ciała w okresie ciąży są naturalne i nie można ich uniknąć. Dlatego warto w tym okresie pracować nad akceptacją siebie i budować pozytywną relację ze swoim ciałem. Do zmian fizycznych warto podchodzić z otwartością. Szkodliwa jest oceniająca postawa. Może stać się przyczyną wielu obaw i kompleksów. Rosnący brzuch, rozszerzające się biodra i większy rozmiar piersi – wszystko to ma na celu przygotować organizm do porodu! Należy uważnie obserwować to, jak zmienia się ciało. Ważne jest jednak stwierdzanie faktów i ich akceptowanie, a nie nadawanie im negatywnego znaczenia!

Uważne i otwarte podejście do ciała w okresie ciąży wpływa korzystnie na poczucie pewności siebie i zdrowie psychiczne przyszłej mamy! Dodatkowo – już od samego początku wzmacnia więź z dzieckiem. Akceptacja ciała to początek troski o malucha. Poczucie złości i niezadowolenia może być szkodliwe dla relacji macierzyńskiej – to właśnie to zmieniające się ciało stanowi bowiem podstawę dla narodzin nowego członka rodziny. Bez niego, byłoby to nieosiągalne!

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży?

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych filarów dbania o zdrowie – również w okresie ciąży. Jednak przed podjęciem jakiegokolwiek ruchu, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją bowiem sytuacje, w których pojawiają się silne przeciwwskazania do uprawiania sportu, a określone rodzaje aktywności mogłyby doprowadzić do powstania niebezpiecznych komplikacji.

Nie wszystkie rodzaje ruchu są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie zaleca się przede wszystkim aktywności wiążących się z wysokim współczynnikiem ryzyka upadku. Najpowszechniej wybierane jest więc pływanie, joga, spacery, rower stacjonarny oraz różnego rodzaju aktywności wzmacniające mięśnie miednicy. Bardzo ważne jest to, aby przyszłe mamy podczas wysiłku fizycznego słuchały swojego ciała i brały pod uwagę wszelkie oznaki dyskomfortu oraz zmęczenia.

Cera i włosy – zasady pielęgnacji

Zmiany hormonalne w ciele kobiety w okresie ciąży wpływają na stan cery i włosów. Warto więc stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji.

  • Ochrona przed słońcem – korzystanie z kremu SPF jest niezbędne przez 365 dni w roku, a kobiety w ciąży powinny ze szczególną starannością dbać o tę podstawę zdrowej pielęgnacji.
  • Nawilżanie – zmiany hormonalne często powodują przesuszanie naskórka. Należy więc regularnie dbać o nawilżenie.
  • Oczyszczanie – skórę należy oczyszczać delikatnymi kosmetykami – rano i wieczorem. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie ilości powstających niedoskonałości.
  • Naturalność – produkty pielęgnacyjne powinny być wykonane z naturalnych składników. Należy unikać nadmiaru chemikaliów i zrezygnować ze wszelkich kosmetyków o niepotwierdzonym bezpieczeństwie dla zdrowia.
  • Rezygnacja z nadmiaru produktów do stylizacji – włosy w okresie ciąży są z reguły nadmiernie narażone na uszkodzenia. Warto więc minimalizować ryzyko rozdwajania końcówek i puszenia się kosmyków poprzez postawienie na naturalność. Prostownica i lokówka nie przydadzą się podczas oczekiwania na dziecko.
  • Unikanie farbowania włosów – w większości farb znajdują się substancje szkodliwe, które nie tylko pogarszają kondycję włosów, ale mogą również zagrozić zdrowiu dziecka.

Jak ubierać się podczas oczekiwania na dziecko?

W ciąży można ubierać się modnie i wygodnie. Rosnący brzuch jest wówczas wart podkreślenia! Należy jednak wybierać stosunkowo luźne ubrania, które nie będą go uciskały. Tuniki, bluzki, spodnie i sukienki z elastycznym pasem powinny być wykonane z przewiewnych materiałów. Obecnie w sklepach można znaleźć masę różnych ciążowych kolekcji, które są stworzone specjalnie z myślą o mamach pragnących wyglądać stylowo, a jednocześnie czuć się komfortowo. Popularne są w szczególności sukienki typu “empire waist”, których stan znajduje się pod biustem, zapewniając brzuchowi nieocenioną swobodę.

Pielęgnacja jest w ciąży bardzo ważna dla zdrowego i pięknego wyglądu. Jednak aby młoda mama mogła czuć się dobrze w swoim ciele, powinna dbać również o akceptowanie zmian związanych z rozwojem dziecka i przygotowaniami organizmu do porodu. Podchodzenie do tej kwestii z otwartością znacznie poprawi komfort życia i już na samym początku wzmocni relację z dzieckiem.

Zobacz też

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup
Dom

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup

Jaki rozmiar łóżka będzie idealny dla mojego dziecka?

Jaki rozmiar łóżka będzie idealny dla mojego dziecka?