Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

Dobrej jakości sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aby zapewnić sobie jak najlepszy poziom wypoczynku, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów sypialni. W tym artykule przedstawimy te dodatki i wytłumaczymy, dlaczego są tak ważne. Omówimy między innymi kwestie związane z wyborem odpowiedniego materaca, kołdry i poduszki. Przedstawimy także różne sposoby na zapewnienie sobie spokojnego i relaksującego snu, takie jak odpowiednia temperatura i poziom wilgotności powietrza, a także zastosowanie innowacyjnych technologii. Dzięki tym wskazówkom stworzysz idealną sypialnię, która pozwoli Ci na cieszenie się najlepszą jakością snu.

Materac

Królem każdej sypialni powinien być odpowiednio dobrany materac. To od niego zależy jakość naszego snu, a na dłuższą metę także dobre samopoczucie czy nawet zdrowie! Wygodny materac odpowiada za zapewnienie ciału wsparcia we śnie. Dzięki tej stabilizującej roli pozwala utrzymywać nam prawidłową pozycję ciała, zapobiega bólowi pleców czy zesztywnieniu karku. Ponadto, odpowiednio dobrany materac zapewnia mięśniom dobrą amortyzację i pozwala zredukować napięcie w ciele, dzięki czemu budzimy się bardziej wyspani i zrelaksowani. Od materaca może zależeć także higiena naszego snu. Niektóre podłoża snu nie kumulują w swoich wnętrzach szkodliwych drobin czy roztoczy, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla alergików.
Jaki powinien być idealny materac do naszej sypialni? Dobrze, by był dopasowany do trzech kryteriów: naszego wzrostu, wagi i preferencji. Od wzrostu powinien zależeć rozmiar materaca. Zakłada się, że materac musi być o co najmniej 20 cm dłuższy od naszego wzrostu, by zapewniać nam zdrowy i komfortowy sen. Waga jest jednym z czynników decydujących o twardości materaca. Najbardziej miękkie materace, oznaczone w skali twardości jako H1, są idealne do sypialni dziecięcych czy dla osób poniżej 50 kilogramów. Najtwardsze materace oznaczone jako H4 to komfortowe rozwiązanie dla osób, których waga przekracza 100 kilogramów. Zostają jeszcze preferencje. Co to właściwie oznacza? W zależności od tego, czy szukamy materaca gwarantującego dobrą stabilizację, elastyczność punktową czy sprężystość, powinniśmy wybierać materiał wypełnienia materaca. Dziś najbardziej popularnymi opcjami, które sprawdzą się niemal w każdej sypialni, są materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe.

Rama łóżka

By cieszyć się wygodnym snem, powinniśmy odpowiednio dobrać także swoją ramę łóżka. Na rynku znajdziemy wiele różnych opcji: ramy z giętego metalu, miękkiego pluszu czy klasycznego drewna. Rama powinna być nie tylko dopasowana stylem do naszego wnętrza, ale także funkcjonalnością do naszych potrzeb. Co to oznacza? Cóż, jeśli mierzymy się z alergią i jak ognia unikamy rzeczy gromadzących kurz, postawmy raczej na prostą drewnianą ramę niż na łóżko obite grubym suknem. Jeśli z kolei wieczory spędzamy w łóżku z książką i potrzebujemy przyjemnego podparcia dla pleców w pozycji siedzącej, zwróćmy uwagę na łóżka z miękkimi zagłówkami.

Poduszka

Poduszki często kojarzą się nam z elementem, który ma ozdobić sypialnię i dodać jej nieco szyku. Układamy więc na łóżkach stosy dekoracyjnych poduszek i dbamy o to, by sypialnia za dnia prezentowała się jak najlepiej. Niestety, później zapominamy o najważniejszej poduszce w sypialni, czyli o tej, na której każdej nocy kładziemy głowę. Nie powinna być ona zwykłą czy dekoracyjną poduszką, która nie ugina się poprawnie pod ciężarem ciała, czy nawet podrażnia skórę dekoracyjnymi elementami. To niezwykle ważne, by nasza poduszka zapewniała we śnie odpowiednią asekurację i podporę dla szyi i głowy. Z tym zadaniem najlepiej radzą sobie poduszki wykonane ze specjalnych pianek, dostosowujących się do kształtu naszych ciał pod wpływem temperatury czy nacisku. Każdego ranka wracają one jednak do pierwotnego kształtu, dzięki czemu mogą zapewniać nam wysoki komfort przez wiele nocy. Innym materiałem wypełniającym poduszki, który zyskał ostatnio na popularności, są naturalne elementy, takie jak pestki, łupinki czy ziarna.

Odpowiednio dobrana poduszka jest niezwykle ważna w sypialni osób borykających się z problemami zdrowotnymi czy u kobiet w ciąży. Dzięki wygodnemu podparciu i innowacyjnym kształtom poduszki dla tych grup mogą przynieść dużo ukojenia i bardziej bezpieczną pozycję snu.

Kołdra

Za nasz komfort termiczny w łóżku odpowiada dobrze dobrana kołdra. Jeśli chcemy cieszyć się długim i nieprzerwanym niespodziewanymi wybudzeniami snem, powinniśmy wybrać takie okrycie, które odpowiada nam poziomem ciepłoty. Skąd mamy jednak wiedzieć, jaka kołdra sprawdzi się u nas najlepiej? Zacznijmy od obserwacji swojego ciała. Nocą wolimy szczelnie się okryć, czy może rozkopujemy się z kołder i koców? Jest nam wiecznie gorąco, a może często rozcieramy skostniałe od chłodu dłonie? To podstawowe wskazówki, które pokażą nam, jaka kołdra sprawdzi się u nas najlepiej. Dzięki dobraniu odpowiedniej kołdry poprawi się nie tylko komfort naszego snu, ale także higiena sypialni. Pod zbyt ciepłą kołdrą możemy się niepotrzebnie pocić, a wilgoć będzie kumulować się w pościeli i sprzyjać rozwojowi grzybów czy pleśni. Warto tego uniknąć, wybierając odpowiednią kołdrę do swojej sypialni.

Pościel

Często z utęsknieniem myślimy o chwili, w której będziemy mogli wrócić do domu, by zakopać się choć na kilka chwil w miękkiej, przyjemnej pościeli. Dlaczego to właśnie ten element wyposażenia sypialni tak często jest dla nas synonimem wygodnego łóżka? Prawdopodobnie dlatego, że pościel bezpośrednio styka się z naszą skórą, zapewniając jej przyjemne okrycie. To niezwykle ważne, by pościel, którą wybieramy do swojej sypialni, była wykonana z naturalnych i oddychających materiałów. Dzięki temu będzie mogła odprowadzać wilgoć czy zanieczyszczenia ze środka i dłużej zachowywać higienę, przez co nasza skóra nie będzie narażona na podrażnienia. Sięgajmy więc po pościel uszytą z miękkiej bawełny czy przewiewnego lnu. Te naturalne tkaniny przy odpowiedniej konserwacji będą służyły nam przez wiele lat. Zwracajmy uwagę nie tylko na poszewki na poduszki i poszwy na kołdrę, ale także naturalne prześcieradła czy pokrowce na materac.

Stelaż do materaca – czy warto?

Istotnym dodatkiem do sypialni, który jednak często jest pomijany w takich zestawieniach, jest stelaż do materaca. To konstrukcja wykonana zazwyczaj z drewnianych listewek, których rolą jest podtrzymywanie materaca i stabilizowanie go w jednej, wybranej pozycji. Wiele stelaży można ręcznie regulować dla własnej wygody, przykładowo unosząc o kilka centymetrów górną czy dolną część materaca. To świetna opcja dla osób borykających się z różnymi dolegliwościami, a także dla tych, którzy nie lubią spać na płaskim podłożu. Po stelaż do swojej sypialni warto sięgnąć jednak jeszcze z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, dzięki odpowiedniej stabilizacji materace leżące na stelażach dłużej zachowują pierwotny kształt i cenne właściwości. Jeśli chcemy korzystać z materaca przez nawet kilkanaście lat, koniecznie wyposażmy go w stelaż. Po drugie, dzięki obecności stelaża nasze łóżko staje się bardziej higieniczne. Perforacje w stelażu sprawiają, że do wnętrza materaca swobodnie może dostawać się powietrze, a zebrana we wnętrzu wilgoć czy zanieczyszczenia z łatwością ulatują na zewnątrz. Prościej jest także wyczyścić łóżko czy dotrzeć ze szczotką odkurzacza nawet do najdalszych zakątków stelaża, dzięki czemu możemy spać w czystszych i bardziej sprzyjających zdrowiu warunkach.

Odpowiednia temperatura

Dla jakości naszego snu istotne są nie tylko dodatki, które kupić możemy w sklepie, ale także panująca w pomieszczeniach aura. Jeśli chcemy lepiej się wysypiać, powinniśmy zadbać o szczegóły takie, jak sprzyjająca relaksowi temperatura. Optymalną temperaturą dla wypoczynku jest około 18-20 stopni Celsjusza. W chłodniejszych pomieszczeniach możemy mieć trudności z zasypianiem czy nawet problemy z przeziębieniami. Cieplejsze sypialnie nie wspomagają głębokiego snu i sprawiają, że częściej przebudzamy się w nocy. Jak jednak sprawić, by temperatura we wnętrzu się wyrównała? W okresie grzewczym przykręćmy na noc kaloryfery. Otwórzmy na kilka minut okna i przewietrzmy sypialnię. Dzięki temu nie tylko wpuścimy do środka powiew chłodu, ale też świeżego powietrza, dzięki któremu znacznie lepiej będzie się nam spało.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza

W swojej sypialni warto korzystać też z nowoczesnych sprzętów, które mogą poprawić jakość naszego wypoczynku. Dzięki technologii nasz wypoczynek, a także zdrowie, mogą ulec znacznej poprawie. Pierwszym urządzeniem, które niezawodnie sprawdza się w sypialni, jest nawilżacz powietrza. Niezależnie od tego, czy zainwestujemy w nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy, jakość powietrza w naszym domu się poprawi. Rolą nawilżacza jest podniesienie wilgotności powietrza we wnętrzach do takiej, która sprzyja swobodnemu oddychaniu. Bardziej wilgotne powietrze, szczególnie w sezonie grzewczym, to ulga dla podrażnionego nosa i suchej skóry. Dodatkowo, nawilżacz przez swoją pracę zbiera też cząstki zanieczyszczeń czy roztoczy, poprawiając komfort życia alergików czy osób ze skórą wrażliwą. Drugim sprzętem, który odwdzięczy się lepszym snem w zamian za wprowadzenie go do sypialni, jest oczyszczacz powietrza. Niestety, dziś już w niewielu miejscach możemy cieszyć się wolnym od szkodliwych substancji i zanieczyszczeń powietrzem. Oczyszczacz wysysa z powietrza cząstki grzybów, pleśni, roztoczy czy kurzu, dodatkowo jonizując powietrze we wnętrzach. Dzięki niemu śpimy w bezpiecznych i bardziej sprzyjających zdrowiu warunkach.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

Za ciepło czy za zimno – jak kołdra wpływa na termoregulację w czasie snu?
Dom

Za ciepło czy za zimno – jak kołdra wpływa na termoregulację w czasie snu?

Jak pięknie wyglądać w ciąży? Pielęgnacja w oczekiwaniu na dziecko

Jak pięknie wyglądać w ciąży? Pielęgnacja w oczekiwaniu na dziecko

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie
Dom

Minimalistyczne mieszkanie – prostota w aranżacji wnętrz i jej wpływ na samopoczucie

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?
Dom

Idealna kuchnia – jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?
Dom

Ogród na balkonie – jakie rośliny warto wybrać?

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?