Dom

Jak wykorzystać naturalne materiały do stworzenia sypialni?

Aranżacja sypialni ma istotny wpływ na jakość nocnego odpoczynku. By zapewnić sobie zdrowy sen, na etapie urządzania tego wnętrza warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do produkcji poszczególnych elementów wyposażenia i wystroju. W tej roli idealnie sprawdzają się organiczne surowce, które skutecznie wyciszają i odprężają, wspierając efektywną nocną regenerację.

Dlaczego sen jest zdrowy?

Sen jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – zarówno zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Dlaczego sen jest zdrowy? To nie tylko sposób na regenerację sił – odpowiednia dawka snu pomaga również:

  • obniżyć poziom ciśnienia krwi,
  • zmniejszyć poziom złego cholesterolu,
  • zregenerować mózg,
  • zwiększyć kontrolę masy ciała,
  • zwiększyć kontrolę nad emocjami,
  • zmniejszyć drażliwość.

Jeśli przez dłuższy czas nie będziemy zapewniać swojemu organizmowi niezbędnej liczby przespanych godzin, możemy narazić się na wystąpienie przykrych skutków ubocznych. Długotrwały niedobór snu może przyczynić się między innymi do rozwoju cukrzycy, ograniczenia zdolności koncentracji, przybierania na wadze, pogorszenia sprawności umysłowej, zmniejszenia wydajności umysłowej oraz zaburzeń emocjonowanych.

Jak dbać o zdrowy sen?

Choć ilość snu jest aspektem niezwykle istotnym, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jego jakość. Jak dbać o zdrowy sen i zapewnić organizmowi efektywną regenerację? Najważniejsze zasady higieny snu to przede wszystkim:

  • chodzenie spać i wstawanie o tej samej lub podobnej porze,
  • spożywanie ostatniego posiłku w ciągu dnia najpóźniej 4 godziny przed pójściem spać,
  • spanie średnio 7-8 godzin na dobę (u osób dorosłych),
  • w przypadku trudności z zasypianiem – unikanie popołudniowych drzemek, a jeśli jest to niemożliwe, drzemanie wczesnym popołudniem przez maksymalnie 45 minut.

Na jakość i efektywność snu w dużym stopniu wpływa też otoczeniu, w którym udajemy się na nocną regenerację. Podczas aranżacji sypialni warto sięgać po jasne odcienie z palety barw ziemi – przede wszystkim stonowane beże i brązy, które koją zmysły i wyciszają emocje, a zarazem pięknie łączą się z wprowadzającą lekkość do pomieszczenia bielą. Ponadto do urządzania i wystroju wnętrza najlepiej wykorzystywać naturalne materiały. Drewno, juta, wiklina, bambus, rattan, bawełna, len – wykonane z nich meble, pościel, zasłony, poduszki czy akcesoria stworzą przytulną, ciepłą i sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę.

Z organicznych materiałów produkowane są również naturalne materace, dostępne w ofercie Hilding Anders. Powstają z wysokiej jakości włókien lnu oraz organicznej bawełny, za sprawą których zyskują właściwości prozdrowotne, antyalergiczne i antybakteryjne. Co więcej, w asortymencie Hilding znajdziemy różne modele produktów, w tym materace piankowe, materace sprężynowe czy materace hybrydowe, dzięki czemu dopasowanie ich do własnych potrzeb i preferencji jest zdecydowanie łatwiejsze.

Jak skutecznie odpocząć?

Liczne obowiązki domowe i zawodowe sprawiają, że zaczynamy mieć dla siebie mniej czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na relaks. Brak odpoczynku i często będący jego konsekwencją stres mogą powodować zaburzenia snu – w tym bezsenność, trudności z zasypianiem lub wybudzenia w środku nocy. Jak więc skutecznie odpocząć, mimo mnogości zajęć, oraz zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen? Istnieje na to co najmniej kilka sprawdzonych sposobów, co pozwala każdemu z nas wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Jedną z popularniejszych metod relaksu i redukcji stresu jest aktywność fizyczna. Dzięki temu, że może przybierać rozmaite formy, spośród dostępnych opcji coś dla siebie znajdą zarówno osoby w świetnej, jak i nieco słabszej kondycji. Siłownia, basen, jogging, joga, przejażdżka rowerowa czy taniec – każda z tych aktywności podejmowana regularna pomoże skutecznie zwalczyć stres i zapewni odpoczynek dla umysłu. Doskonałym pomysłem są także spacery. Okazuje się, że już 20-minutowa przechadzka w otoczeniu przyrody wystarczy, by się wyciszyć i obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Wśród innych wartych rozważenia propozycji należy wymienić rozrywki umysłowe i zajęcia manualne. Czytanie książek, malowanie, układanie puzzli, gry planszowe – każda z tych aktywności pomaga wyciszyć negatywne emocje, a przy tym dostarcza dużą porcję rozrywki. Kolejna możliwość to seanse w saunie. Regularne wizyty są polecanym sposobem nie tylko na wzmocnienie odporności i oczyszczenie organizmu z toksyn, ale również złagodzenie napięcia psychicznego oraz obniżenie stresu i zmęczenia.

Jak się szybko zrelaksować?

By organizm miał szansę na solidną regenerację, najważniejsze jest, by odpoczynek był efektywny. Co jednak można zrobić, jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie? Jak się szybko zrelaksować? Dla wielu osób zbawienna okazuje się 30-minutową drzemka w ciągu dnia. Inne polecane rozwiązanie to krótkie, ale regularne przerwy w pracy, w trakcie których można wykonać proste ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Świetne efekty mogą przynieść też ćwiczenia rozciągające, które jednocześnie pomogą nam zwalczyć dolegliwości bólowe, będące wynikiem spędzania długich godzin w pozycji siedzącej.

Wykorzystanie naturalnych materiałów jest charakterystyczne dla wielu stylów wnętrzarskich. W ten sposób można jednak nie tylko osiągnąć wymarzony efekt aranżacyjny, ale także zadbać o dobre samopoczucie i komfort snu, zwiększając jego jakość i efektywność nocnej regeneracji.

Zobacz też

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Przyjemny zapach sypialni Hilding Curem, który otula Twoje ciało – jak go zapewnić?
Dom

Przyjemny zapach sypialni Hilding Curem, który otula Twoje ciało – jak go zapewnić?

Jaką pościel wybrać do białej sypialni?

Jaką pościel wybrać do białej sypialni?

Jaka poduszka będzie doskonała dla Ciebie?

Jaka poduszka będzie doskonała dla Ciebie?

Rodzaje kołder – jaka będzie idealna dla Ciebie?

Rodzaje kołder – jaka będzie idealna dla Ciebie?