5 powodów, dla których warto pić kakao na sen

Kakao zna każdy z nas. Wciąż jednak niewielu zdaje sobie sprawę z jego ogromnych właściwości prozdrowotnych. Kakao poza świetnym wpływem na naszą koncentrację, pomogą również w wyciszeniu się przed snem oraz ułatwia zasypianie. Wiele jednak osób zadaje sobie pytanie czy tak samo jest w przypadku dzieci. O tym czy i dlaczego warto pić kakao na sen piszemy w poniższym materiale. Przybliżamy również takie kwestie jak kakao a karmienie piersią czy inne, bezpieczne metody dbania o zdrowy sen – zarówno maluchów, jak i dorosłych. Zapraszamy do lektury.

Co to jest kakao? Czy kakao jest zdrowe?

Kakao surowe to ziarna kakaowca, które zostały zebrane i zmielone. Surowe i zdrowe kakao nie zawiera cukru i to właśnie one jest najbardziej zdrowe dla ludzkiego organizmu. Wykazuje ono właściwości nie tylko odżywcze, dzięki wysokiej zawartości minerałów, przeciwutleniaczy, składników odżywczych i błonnika, ale również prozdrowotnych. W jego składzie znajdziemy m.in. magnez, wapń, żelazo, potas, miedź, mangan, fosfor i cynk. Kakao bez cukru sprawdza się również doskonale jako środek relaksujący i wyciszający, a to ze względu na wysokie stężenie kwasu walerianowego.

Kakao dla dzieci? Od kiedy kakao dla niemowląt?

Kakao mogą pić dzieci ale warto zwracać uwagę by było to prawdziwe, naturalne kakao a nie mieszanki kakaopodobne, które zawierają dużo cukru. W przypadku dzieci nie należy przekraczać referencyjnych ilości dziennego spożycia, bowiem wszystko – co w nadmiarze – może prowadzić do złego samopoczucia.

Specjaliści wskazują, że kakao można wprowadzać do diety dzieci po skończeniu przez nie 12 miesiąca życia a jest to podyktowane tym, że kakao może powodować alergie, na które szczególnie są narażone maluszki. Dla najmłodszych najlepsze będzie kakao przygotowane na wodzie. Ważne również by wprowadzając kakao do diety robić to etapowo. Zacznijmy od niewielkiej ilości i obserwujmy reakcję dziecka. Gdy decydujemy się na naturalne kakao, pamiętajmy by nie dodawać do niego cukru. Najlepszym zamiennikiem wobec kakao stosowanego u dzieci jest śródziemnomorska roślina – karob. Jest ona bezpieczna dla dzieci, ponieważ nie zawiera kofeiny. Możemy również kakao posłodzić naturalnym miodem.

Kakao a karmienie piersią

Wiele kobiet też zastanawia się nad kwestią kakao a karmienia piersią. Z jednej strony naukowcy wskazują, że nie istnieją jasne przeciwskazania do cieszenia się – w granicach rozsądku – smakiem kakao, inni wskazują na zawartość kofeiny, która może przenikać do mleka matki. Przeciwnicy wskazują również, że kakao jako substancja silnie alergizująca może powodować nieprzyjemności u młodych mam i kobiet w ciąży a także wpływać negatywnie na dziecko. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że każdy z nas jest inny. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem więc będzie indywidualna konsultacja z lekarzem czy w naszej sytuacji spożywanie kakao jest wskazane.

Dlaczego warto pić kakao przed snem?

Poza oczywistymi zaletami takimi jak dostarczanie do organizmu niezbędnych witamin i mikroelementów, należy wskazać, że kakao pite przed snem pozwala szybciej rozgrzać organizm, wyciszyć się i zasnąć. Dlaczego? Kakao bowiem zawiera tryptofan, czyli aminokwas egzogenny który działa uspokajająco. Bierze on udział w produkcji serotoniny (hormonu szczęścia) i melatoniny (hormonu snu). Odpowiedni poziom melatoniny powoduje senność, a co za tym idzie – sprzyja zasypianiu. Drugim kwasem jaki znajdziemy w składzie naturalnego kakao jest kwas walerianowy, który również odpowiada za wyciszenie organizmu.

Najlepszy przepis na kakao dla naszego dziecka

Kakao ma być przede wszystkim smaczne i przyrządzone zgodnie z naszym gustem. Warto więc postawić na taki rodzaj mleka, który stosujemy i preferujemy na co dzień. Może to być mleko krowie (bogate w białko), mleko bez laktozy czy mleko roślinne. 400 ml mleka zagrzejmy z cukrem (bądź bez) na niewielkim ogniu. Odlejmy 100 ml do osobnego naczynia, w którym wymieszajmy je z 4 łyżkami gorzkiego kakao. Następnie powstałą mieszankę dodajmy ponownie do gotującego się mleka. Po zagotowaniu możemy posłodzić – wedle uznania – nasze kakao miodem bądź dodać do niego również kostki czekolady. W przypadku dzieci – jak również osób na diecie – odradzamy kupowanie gotowych mieszanek kakao, ponieważ zawierają one duże dawki cukru.

Jak możemy pomóc dziecku zasnąć?

Poza domowym kakao, które z pewnością przyjemnie ukołysze do snu naszego malucha, warto również zadbać o jakość snu poprzez wybór najwyższej jakości wyposażenia łóżeczka. Szukając takich produktów postawmy – w pierwszej kolejności – na materace dziecięce do spania od sprawdzonej marki Hilding. Materace te są badane pod względem obecności metali ciężkich i posiadają rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka. Warto również wybrać wygodne poduszki, które odpowiednio podtrzymają młode barki i głowę, umożliwiając spokojny sen.

Szukając sprawdzonego sprzętu do dziecięcego pokoju, warto również zadbać o samych siebie. W tym celu marka Hedling przygotowała szerokie portfolio materacy, które zapewnią wygodny i relaksujący sen. Największą popularnością cieszą się materace piankowe, zapewniające wysoki poziom elastyczności, umiejętność szybkiego dostosowania do indywidualnego kształtu ciała użytkownika oraz niezwykłą lekkość. W portfolio marki znajdziemy jednak znacznie szerszy wybór, w tym m.in. materace sprężynowe czy hit ostatnich sezonów – materace ekologiczne.

Zobacz też

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?
Dom

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak stworzyć przestrzeń dla najmłodszych?

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!
Dom

Te elementy sypialni są niezbędne dla wygodnego snu: sprawdź sam!

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!
Dom

SleepMed jako marka gwarantująca zdrowy sen!

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup
Dom

Fit.4.Sleep – produkty tworzone z troską o zdrowy kręgosłup

Jaka poduszka będzie doskonała dla Ciebie?

Jaka poduszka będzie doskonała dla Ciebie?

Jakie kolory i wzory pościeli wybrać do sypialni?

Jakie kolory i wzory pościeli wybrać do sypialni?