Pożyczka hipoteczna – co warto o niej wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na zaciągniecie pożyczki. Jest to operacja polegającej na udzieleniu określonej kwoty środków do dyspozycji pożyczkobiorcy na czas określony w umowie. W bankach wyróżnia się wiele różnych pożyczek, w tym pożyczka hipoteczna. Czym ona jest oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby ją zaciągnąć?

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Istnieje wiele definicji pożyczki hipotecznej, jednak najprościej mówiąc, jest to pożyczka pieniężna udzielana pod zastaw nieruchomości. Podstawowym warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości, np. domu lub mieszkania. Najczęściej można spotkać się z pożyczkami, których kwota stanowi maksymalnie 70-80% wartości naszej nieruchomości. W zależności od wartości nieruchomości, sama pożyczka może osiągać spore kwoty, nawet do ponad pół miliona złotych. Ze względu na to, pożyczka hipoteczna ma długi okres spłaty, która sięga maksymalnie do 25-30 lat. A kto może ją zaciągnąć? Tak naprawdę każda osoba fizyczna, firma czy organizacja, która ma odpowiednie prawa do nieruchomości, tzn. prawo własności czy użytkowania wieczystego. Co więcej, sama nieruchomość nie może być zadłużona, a jej wartość – wyższa niż kwota pożyczki. Oprócz tego pożyczkobiorca powinien mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Pożyczka hipoteczna – na co można ją przeznaczyć?

Pożyczka hipoteczna umożliwia nam uzyskanie znacznych środków finansowych na często lepszych warunkach, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wiele przedsiębiorstw korzysta z tej możliwości w celu zainwestowania pozyskanej kwoty, np. na licencje czy maszyny. W przypadku osób fizycznych pożyczka hipoteczna może posłużyć:

  • wkład własny do zakupu kolejnej nieruchomości,
  • skonsolidowanie drogiej pożyczki czy kredytu, np. chwilówki,
  • poradzenie sobie z nagłymi zdarzeniami dotyczącymi, np. kosztów leczenia.

Pożyczka hipoteczna ma szerokie zastosowanie, jednak nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kupna mieszkania. Wówczas najlepiej skorzystać z kredytu mieszkaniowego.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – różnice i podobieństwa

Wiemy już, czym jest pożyczka hipoteczna, jednak wiele banków proponuje również kredyt hipoteczny. Na czym polegają podstawowe różnice? Otóż każdy kredyt hipoteczny jest pożyczką hipoteczną, ale nie każda pożyczka jest kredytem. Oznacza to, że kredyt może być udzielany jedynie przez banki i SKOKi, a także jest przyznawany pod istniejącą lub powstającą nieruchomość. Jeśli chodzi o podobieństwa, to w obu przypadkach:

  • spłata zobowiązania jest długa,
  • wymagane jest zabezpieczenie hipoteką,
  • można się ubiegać o wysokie kwoty zobowiązania.

Na pierwszy rzut oka pożyczka hipoteczna może brzmieć strasznie. Jeśli faktycznie potrzebujemy gotówki, to może być dobrym rozwiązaniem. Warto jednak dokładnie przeczytać umowę oraz zapoznać się z aktualnym RRSO.