Dom

Chcesz spać z kotem lub innym pupilem w łóżku? Przeczytaj najpierw, czy warto

Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że towarzyszą nam oni w każdym momencie naszego życia. Często zastanawiamy się czy spanie z pupilem to dobry ruch. Opinie w tym temacie są podzielone. By raz na zawsze rozwiać wątpliwości, postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Jedno jest pewne: spanie z kotem ma swoje wady i zalety. Jakie one są? Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym odpowiadamy na to pytanie.

Czy można spać z kotem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Spanie z kotem ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Ważne jest to, by każdy z Was miał swoje miejsce do spania i nie przeszkadzał w zdrowym śnie innym. Czy jest to możliwe z kotem? Jak pogodzić przywódczy charakter kota z naszymi zasadami? W każdym wypadku decyzja o tym, czy zabierzemy ze sobą kota do łóżka, należy do nas i od tego jak kot się zachowuje oraz czy nam to zachowanie pasuje czy przeszkadza. Nie ma bowiem jednoznacznych przeciwskazań – są jedynie wady i zalety. Jakie? Odpowiadamy poniżej!

Spanie z kotem w łóżku – za i przeciw

Spanie z pupilem to na pewno miłe doświadczenie bowiem w ten sposób budujemy jeszcze bliższą relację ze zwierzęciem, dając sobie wzajemne poczucie bezpieczeństwa. Nie jest prawdą, że koty są z natury władcze i agresywne. Mają charakter przywódcy stada jednak odpowiednio wychowane od najmłodszych lat, są w stanie nieco ostudzić swój lwi charakter. Kolejną zaletą spania z kotem jest na pewno kojący wpływ jaki ma na nas kocie mruczenie. Działa ono uspokajająco i wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, między innymi redukując stres. Niektórzy wprost przyznają, że dzięki obecności kota w łóżku zdecydowanie łatwiej zasypiają. Może się to dziać co najmniej z dwóch powodów: koty potrafią rozgrzać nas swoim ciałem a także doskonale wyczuwają nastrój właściciela i odpowiednio modyfikują do niego swoje zachowanie. Zwróćmy uwagę, że gdy jesteśmy smutni, nasz kot zaczyna bardziej się łasić, gdy jesteśmy źli pomrukuje nam nad uchem itd. Dodatkowo istnieje niepotwierdzona naukowo teza mówiąca o tym, że kot wykazuje właściwości przeciwbólowe. Jak to możliwe? Kot instynktownie wyczuwa ludzki ból i kładzie się na bolących bądź chorych miejscach człowieka. Podobno w ten sposób przejmuje złą energię i neutralizuje ją.

Do wad zaliczymy m.in. to, że koty mogą nas w nocy budzić bowiem te małe stworzenia często chcą się bawić lub po prostu czasem za mocno się do nas przytulają. Przeciwnicy kotów wskazują, że mogą być one nosicielami bakterii i wirusów. O ile nasz kot jest kotem domowym i z natury bardzo czystym a my jako właściciele dbamy o jego odrobaczanie i regularnie przeglądamy jego futro, to ryzyko takie niemalże nie istnieje.

Niektórzy podnoszą fakt, że koty mogą nas zarazić toksoplazmozą i o ile rzeczywiście ta choroba jest nieprzyjemna w swoich skutkach, to szczególnie narażone są na nią kobiety w ciąży. Miejmy jednak również na uwadze, że toksoplazmozą możemy zarazić się też chociażby jedząc nieumyte warzywa. Koty mogą również przenosić choroby skórne. Dlatego nim zaprosimy mruczka do naszej sypialni koniecznie przyjrzymy się jego sierści. Pomocne okazują się też regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Niektórzy przeciwnicy spania z kotami wskazują, że są one niebezpieczne dla alergików. Z argumentem tym nie należy dyskutować. Po prostu w takiej sytuacji unikajmy wspólnego snu.

Ostatni argument „przeciw” brzmi: koty mogą powodować uduszenie. Zastanawiacie się pewnie jak? Otóż koty uwielbiają spać na naszych poduszkach i wtulać się w nasze głowy. O ile w przypadku zdrowej, dorosłej osoby nie stanowi to problemu, ponieważ gdy ten dosłownie wejdzie nam na głowę, to po prostu zrzucimy takiego kota, o tyle w przypadku małych dzieci czy starszych osób mogą one odciąć im dopływ powietrza. Warto więc każdorazowo analizować indywidualnie sytuację, nim zdecydujemy się na spanie z kotem biorąc wszystkie argumenty „za” i „przeciwko” pod uwagę.

Czy spanie z kotem powoduje bezpłodność?

Nie ma żadnych naukowych potwierdzeń, aby koty powodowały bezpłodność. Jedyne ryzyko jakie pojawia się w przypadku obecności kotów w życiu kobiet w ciąży jest kwestia toksoplazmozy. Tu jednak od razu uspokajamy. Zaledwie 10% kociej populacji jest nosicielami tej choroby a głównym źródłem zatrucia jest surowe mięso. Zarazić się tą chorobą można poprzez bezpośredni kontakt z kałem kota. By zminimalizować ryzyko zachorowania wystarczy więc by kobieta w ciąży unikała kontaktu z kocią ubikacją i scedowała ten obowiązek na innych domowników. Zadbany, odrobaczany kot nie jest dla człowieka żadnym zagrożeniem.

Dlaczego koty lubią spać z ludźmi?

Koty z natury są zwierzętami terytorialnymi i lubią mieć kontrolę nad swoim otoczeniem. Stąd tak często siadają na wysokich meblach i obserwują co się wokół nich dzieje. Również łóżko jest takim miejscem. Kot z racji tego, że lubi znaczyć swoje terytorium, ale również i człowieka, często stara się być blisko niego. W ten sposób nasz kot zaznacza, że należymy do niego. Poza tym wymiana zapachów sprawia, że nasz ko czuje się po prostu bezpieczne. Dodatkowo – tak jak wspomnieliśmy powyżej – kot jest zwierzęciem stadnym, lubi towarzystwo i ciepło. Koty w ten sposób też wyrażają zaufanie do człowieka i silne poczucie bezpieczeństwa. Koty często lokują się w okolicach naszych nóg – daje im to poczucie bliskości a z drugiej strony szybką możliwość ucieczki, gdyby przestało im odpowiadać nasze towarzystwo np. ze względu na zbyt częstą zmianę pozycji spania przez człowieka.

Spanie ze zwierzętami – na które z pupili trzeba uważać?

Gdy decydujemy się na wspólne spanie z pupilem warto zwrócić uwagę na kilka sytuacji, w których może być to obarczone ryzykiem. Pierwszą grupą są małe kotki, które możemy podczas snu przycisnąć swoim ciężarem ciała, robiąc im krzywdę. Drugą grupą są koty, które są chore i mogą przenosić bakterie bądź wirusy. Trzecią grupą kotów na które należy uważać to koty agresywne, które mogą nas zaatakować w nocy, podczas snu. Warto również zachować szczególną ostrożność, gdy w naszym domu mieszkają i koty, i psy. Noc to czas, w którym zwierzęta najczęściej chcą się bawić. Może to okazać się dla nas trudnym okresem, gdy będziemy chcieli wypocząć.