Dom

Szczotki, grzebienie, zgrzebła i inne akcesoria do pielęgnacji konia. Kilka produktów, które musisz mieć

Pielęgnacja konia to niezwykle istotny element znajomości z tym zwierzęciem. Pomaga nie tylko zadbać o jego higienę, ale również wspiera budowanie więzi. Sprawdź, jaki sprzęt oraz kosmetyki będą Ci potrzebne, do tego, by prawidłowo dbać o swojego konia.

Akcesoria do czyszczenia konia – pędzle, trymery i zgrzebła

Przybory do czyszczenia konia możemy podzielić na te stosowane codziennie oraz te używane nieco rzadziej lub na specjalne okazje typu pokazy, występy, zawody.

Szczotka ryżowa

Zdrowy, aktywny koń po powrocie z padoku kwalifikuje się do gruntownego oporządzenia. Jego sierść jest zakurzona, spocona, wypełniona ziarenkami piasku oraz błota. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się szczotka o sztywnym włosiu. Pomoże pozbyć się największych zabrudzeń i przygotować konia do dalszych zabiegów. Taka szczotka może służyć również do czesania grzywy oraz ogona.

Zgrzebło

Zgrzebło to szczotka dla konia najczęściej z uchwytem na dłoń, który ułatwia wygodne wyczesywanie sierści. Na rynku dostępne są zgrzebła metalowe, plastikowe oraz gumowe. Każde z nich ma nieco inne właściwości.

  • Metalowe zgrzebło świetnie usuwa zaschnięte błoto,  rozczesuje zlepioną sierść i pobudza krążenie krwi. Dodatkowo wykorzystywane jest do czyszczenia innych szczotek. Nie należy nim czesać delikatnych partii ciała konia, głowy, nóg i kręgosłupa.
  • Gumowe zgrzebło sprawdza się w okresie linienia, zbiera luźną sierść i pomaga się jej pozbyć. Stosując je, wydobywasz brud spod sierści, ale też możesz nim wykonywać delikatny masaż całego ciała.
  • Plastikowe zgrzebło – poradzi sobie z posklejaną grzywą i ogonem. Również nadaje się do czyszczenia szczotek, bardzo łatwo jest utrzymać je w higienicznej czystości.

Trymer

Pomaga w usunięciu liniejącego końskiego włosia oraz podszerstka. Pozwala to na uzyskanie lśniącej, gładkiej i zdrowej sierści zwierzęcia. Za pomocą trymera można również przerzedzać końską grzywę oraz ogon, nadając im lekkości, a przy tym estetycznego wyglądu.

Pędzel

Za pomocą pędzla wygodnie oraz precyzyjnie nałożysz na kopyta, olej, smar lub inny preparat pielęgnacyjny i zabezpieczający. Podczas zakupu wybierz pędzel z zatyczką, która ochroni go przed zabrudzeniami.

Szczotki do pielęgnacji konia, czyli jak zadbać o lśniącą grzywę?

Zdrowa, zadbana grzywa jest niczym wizytówka konia i jego opiekuna. Długi włos wymaga odpowiedniej troski, regularnego czesania oraz stosowania adekwatnie dobranych kosmetyków. Systematyczność jest niezwykle ważna, by nie dopuścić do powstawania kołtunów, których stan z każdym dniem by się pogarszał. Na bieżąco należy usuwać z grzywy i ogona trociny, siano oraz inne widoczne zabrudzenia. Grzebienie oraz szczotki do pielęgnacji konia przypominają te, których używamy dla samych siebie. Stosuje się je po uprzednim przeczesaniu grzywy palcami. Aby ułatwić sobie rozczesywanie grzywy, oszczędzić zwierzakowi nieprzyjemności i nie zniszczyć splątanych włosów, warto stosować kosmetyki w sprayu, które ułatwiają rozczesywanie, wygładzają grzywę oraz ją nabłyszczają.

Stała kontrola końskiej grzywy umożliwia szybką reakcję w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów skórnych typu: łupież, pasożyty, skórne zakażenia grzybicze lub bakteryjne.

Raz na jakiś czas, w trakcie kąpieli, należy dokładnie umyć grzywę specjalnie przeznaczonym do tego celu szamponem, spłukać ciepłą wodą, a następnie spryskać sprayem do grzywy i rozczesać szczotką lub grzebieniem jeszcze na mokro. Wśród akcesoriów do czyszczenia konia powinna się znaleźć metalowa bądź plastikowa szczotka z wygodną rączką. Aby grzywa była regularna i dobrze się układała, warto co jakiś czas zastosować specjalny grzebień do przerywania grzywy. Miękka szczotka posłuży do wygładzenia sierści, również w miejscach delikatnych, na głowie i nogach. Podczas szczotkowania konia zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których zamocowane jest siodło, popręg, ochraniacze. Reaguj natychmiast na wszelkie otarcia i zmiany skórne.

Pamiętaj, że każdy koń powinien mieć swoje przybory i szczotki. Ograniczy to możliwość przenoszenia chorób skórnych między zwierzętami.

W celu uniknięcia problemu z potarganą grzywą można ją zapleść. Warkocze to nie tylko estetyczna fryzura, ale przede wszystkim praktyczny sposób na zabezpieczenie włosów przed dostawaniem się do nich patyków, igieł, liści itp.

Kosmetyki, suplementy i inne produkty do pielęgnacji koni

Suplementy diety dla koni

Troska o konia wymaga nie tylko systematycznego czyszczenia, czesania oraz fizycznej pracy przy nim. To także w dużej mierze właściwa dieta. Zwierzę, podobnie jak człowiek, potrzebuje do zachowania zdrowia, siły, energii i pięknego wyglądu odpowiedniej dawki witamin oraz składników mineralnych. Niestety nie zawsze może je pozyskać z paszy. Aby mieć pewność, że Twój koń dostaje wszystko, czego potrzebuje, podawaj mu suplementy, które wzbogacą jego dietę i pozwolą utrzymać świetną kondycję.

Jakie produkty wybierać? Najlepiej tylko sprawdzonych marek o ugruntowanej pozycji na rynku. Należą do nich między innymi: Yarrowia Equinox i Horseline. Wśród ich preparatów znajdziesz suplementy dla źrebiąt oraz dla dorosłych osobników na:

  • wzmocnienie odporności,
  • zdrowe mięśnie,
  • zdrowe kopyta,
  • uzupełnienie witamin,
  • układ oddechowy,
  • układ pokarmowy,
  • wsparcie układu ruchu,
  • wyciszenie,
  • regenerację,
  • uzupełnienie elektrolitów.

Pamiętaj, że koń, choć jest dużym zwierzęciem, należy do gatunków bardzo delikatnych. Zanim jednak wprowadzisz do diety swojego wierzchowca jakiekolwiek suplementy, skonsultuj to wcześniej z jego weterynarzem.

Kosmetyki do pielęgnacji koni

Zarówno do codziennych zabiegów przy koniu, jak i czynności wykonywanych sporadycznie, przydatne są kosmetyki. Wśród produktów do pielęgnacji koni, które zawsze warto mieć pod ręką, należy wymienić:

  • szampon – czyści nie tylko koński włos, ale również naskórek. Wybierz szampon odpowiedni dla Twojego podopiecznego, potrzeb jego sierści oraz jej koloru. W sprzedaży dostępne są szampony dla koni o jasnym lub ciemnym umaszczeniu. Pomagają wydobyć naturalne piękno sierści i nadać jej blask;
  • balsam na otarcia  – wspiera regenerację uszkodzonego naskórka, uelastycznia go i działa przeciwbólowo zmniejszając dyskomfort zwierzęcia;
  • odżywka do grzywy i ogona – sprawia, że koński włos łatwo się rozczesuje nawet przy dużych splątaniach. Jednocześnie nadaje mu połysku, zmiękcza, wygładza i wzmacnia. Niektóre odżywki dla konia chronią grzywę przed szkodliwym promieniowaniem UV;
  • maść do kopyt – wzmacnia kopyta i nawilża, zapobiegając ich pękaniu. Stymuluje wzrost, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych;
  • suchy szampon – idealny w sytuacji awaryjnej, gdy nie ma czasu na kąpiel, a trzeba się szybko pozbyć brudu, nieestetycznych przebarwień. Produkt sprawdza się u koni o jasnej sierści.
  • olej do kopyt – odżywia kopyto, uelastycznia je, dzięki czemu staje się one bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo olej nadaje kopytom pięknego, zdrowego połysku.

Przybory do czyszczenia konia – sprawdź, w co musisz się zaopatrzyć, aby pielęgnować zwierzę

Poza zestawem szczotek do czyszczenia konia każdy właściciel powinien mieć w swojej stajni takie akcesoria, jak:

Kopystka do wydłubywania utwardzonych mas nagromadzonych w kopycie. Należy jej używać regularnie, w zależności od potrzeby, nawet kilka razy dziennie.

Miękka gąbka do czyszczenia nosa. Po zwilżeniu jej wodą należy przecierać delikatnie chrapy, by usunąć z nich kurz i pył nagromadzone podczas pobytu na padoku. Dzięki temu koń uniknie podrażnień w tych wrażliwych miejscach.

Ręcznik powinien być zawsze pod ręką. Wytrzesz nim konia po spacerze, osuszysz z ewentualnego deszczu, błota, ale też potu.

Tarnik do kopyt działa na podobnej zasadzie co pilnik do paznokci. Należy regularnie czyścić nim i ścierać nadmiernie wyrośnięty róg kopytowy, nadając mu regularny kształt.

Ściągaczka do wody – dzięki niej usuniesz nadmiar wody z sierści tuż po kąpieli lub wówczas, gdy koń zmoknie w trakcie silnej ulewy. Zabieg ten przyspieszy czas schnięcia sierści, minimalizując ryzyko przeziębienia się.

Choć czyszczenie konia i jego pielęgnacja jest zajęciem czasochłonnym, należy podchodzić do niego z należytą uwagą. Zadbany koń będzie pięknie wyglądał, a przy tym zdrowo się rozwijał. Zakup dobrej jakości akcesoriów i produktów ułatwi Ci wykonywanie codziennych czynności oraz zwiększy skuteczność zabiegów.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval –  Sklep Jeździecki .Każdy miłośnik jeździectwa znajdzie w nim potrzebne mu akcesoria .