Wycieczka rowerowa z dziećmi – o czym warto pamiętać?

Wiosna i lato sprzyja częstym, rodzinnym przejażdżką rowerowym, które są ciekawą formą wspólnego spędzania czasu. Dostarczają wiele radości oraz stanowią dobrą okazję na pokazanie dzieciom wielu ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy. W tym czasie można również zorganizować piknik w pobliżu parku, który doda wszystkim energii do dalszej drogi. Jednak, jak dobre przygotować się do wycieczki rowerowej z dziećmi?

Na co zwrócić uwagę w trakcie planowania wycieczki rowerowej z dzieckiem?

Rower dziecka musi być odpowiednio dopasowany do wzrostu i wieku naszej pociechy. Powinien być wyposażony w:

  • błotnik,
  • sprawę hamulce,
  • dzwonek,
  • odblaski,
  • światełko.

Zadbajmy również o odpowiednio wygodne ubrania, najlepiej takie, które nie krępują ruchów i nie zsuwają się. Ważnym elementem jest tutaj kask, który ma za zadanie chronić głowę dziecka przed urazami. Warto o nim pamiętać, nawet gdy dziecko doskonale jeździ na rowerze, gdyż nie wiadomo, co może się wydarzyć na trasie.

Dlaczego warto przewozić maluchy w przyczepkach rowerowych?

Na wycieczkę rowerową można się wybrać z dzieckiem w każdym wieku! Co prawda niektóre maluchy są jeszcze za małe, aby samemu jeździć, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wypożyczyć lub zainwestować w przyczepkę rowerową! Tak naprawdę można w niej przewozić niemowlę 1-2 miesięczne po zastosowaniu leżaczka lub hamaczka. Oprócz tego warto przewozić maluchy w przyczepkach rowerowych, gdyż:

  • są o wiele wygodniejsze od fotelika,
  • w razie ewentualnej wywrotki maluch jest bliżej ziemi, więc nie odczuje tego,
  • ochroni dziecko przed złymi warunkami pogodowymi,
  • umożliwia przewożenie lekkiego bagażu.

Bezpieczna podróż z dzieckiem, czyli jak podróżować

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w czasie wycieczki rowerowej to priorytet. Najlepszą opcją będzie, gdy jedna z osób dorosłych przewodniczy peletonowi, a druga go zamyka. Dlaczego? Osoba prowadząca będzie wówczas odpowiedzialna za wyznaczenie toru i tempa, a także informowanie o ewentualnych trudnościach, a osoba zamykająca dba o to, by nikt się nie zgubił. Bezpieczna podróż łączy się również z ustaleniem pewnych zasad. Dziecko powinno wiedzieć, aby się nie oddalać, a w razie jakichkolwiek kłopotów krzyczeć, to wszyscy się zatrzymała. Jeśli chodzi o trasę, to najczęściej wybiera się parki, leśne ścieżki czy ścieki rowerowe na uboczu miasta.

Dobrze zorganizowana wycieczka rowerowa, to nie tylko dobra zabawa dla dzieci i rodziców, ale także wspomnienia na całe życie. Wybierając tego rodzaju aktywność, na pewno nie pożałujemy!