Top 5 polskich miast, które warto odwiedzić

Wielu z nas chce wyjechać za granicę na wakacje, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że i w Polsce znajduje się wiele pięknych miast. Obfitują one w niepowtarzalne zabytki i atrakcje, z których może korzystać cała rodzina! Zatem, jakie miejsca warto odpowiedzieć w te wakacje? Oto top 5 polskich miast!

Kraków

Kraków do 1795 roku formalnie był stolica Polski. Jest miastem, które otrzymało przywilej królewski, dlatego oficjalnie nazywa się Stołecznym Królewskim Miastem Kraków. W czołówce miast turystycznych znajduje się z uwagi na ilość zabytków oraz niezwykle ciekawych miesięcy. Wśród wielu atrakcji wymienić można Wawel, Kościół Mariacki, Auschwitz Birkenau czy niedaleko znajdującą się kopalnię soli w Wieliczce.

Wrocław

Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, a w kontekście turystycznym – jednym z najciekawszych. Wyróżnić tutaj można Ostrów Tumski (najstarsza część Wrocławia), Dzielnicę Czterech Wyznań, pałac Królewski wraz z ogrodem barokowym, Panoramę Racławicką czy Hydropolis. Największą atrakcją dla całej rodziny są Wrocławskie krasnale, które znajdziemy w całym mieście! Na rynku można zakupić mapę, a na telefon – ściągnąć aplikację.

Gdańsk

Jedno z najstarszych miast, o którym pierwszą wymianę znaleźć można już w “Żywocie św. Wojciecha” z 999 roku. Główne miasto obejmuje piękną starówkę oraz historyczne uliczki, przy których można zobaczyć, np. Bazylikę Mariacką, Złotą Bramę czy XII-wieczną fontannę Neptuna. Na terenie miasta funkcjonuje także wiele muzeów, takich jak Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Bursztynu czy Muzeum II Wojny Światowej.

Opole

Opole kojarzy się głównie z Festiwalem Piosenki. Będąc tutaj, oprócz klimatycznego rynku i znajdującego się na nim ratuszu, warto również zobaczyć muzeum Polskiej Piosenki i opolski Amfiteatr. Świetną propozycją będzie także Muzeum Śląska Opolskiego i Kamienica Czynszowa. Opole oferuje wiele terenów zielonych do spacerowania, w tym parki i wyspy na Odrze.

Lublin

Początki Lublina sięgają aż po VI wiek, a oficjalne wzmianki pojawiają się już w 1198 roku. Obecni Lublin stanowi główny ośrodek gospodarczy Polski Wschodniej. Znajdziemy tutaj wiele miejsc wartych uwagi, w tym Stare Miasto, Zamek Lubelski, Bramę Krakowską czy Plac Łokietka. Oprócz tego wyróżnić można inne atrakcje, takie jak Muzeum Wsi Lubelskiej czy Ogród Botaniczny UMCS. Oprócz tego przez cały rok miejsce mają cykliczne wydarzenia i festiwale.

Wiele miast oferuje atrakcje, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Co więcej, do każdego z wymienionych miast można dostać w łatwy sposób, przez co świetnie sprawdzą się na jednodniową wycieczkę lub weekendowy odpoczynek.