Kamper – wypożyczony czy własny?

W zachodnich krajach, takich jak Niemczy czy Holandia podróżowanie kamperem od dawna jest popularną formą wypoczynku. W Polsce caravaning, czyli podróżowanie z przyczepą kempingową lub kamperem dopiero zyskuje popularność. Sama forma ma wiele zalet, jednak lepiej wypożyczyć czy kupić kamper?

Podróżowanie kamperem – dla kogo?

Caravaning brzmi cudownie. Może stanowić świetną formę relaksu dla osób żyjących w ciągłym stresie, a także zapewnić wolność i niezależność. Podróżowanie kamperem sprawia, że nie musimy się martwić o hotel oraz obowiązujących w nich zasadach. Jednak czy caravaning jest dla każdego? Zanim wyruszymy w pierwszą trasę, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak:

  • własne doświadczenie,
  • możliwości finansowe,
  • częstotliwość wyjazdów,

Kwestie te dotyczą zarówno możliwości wynajmu, jak i kupna kampera. A która opcja jest lepsza?

Wynajem kampera – wady i zalety

Wynajem kampera sprawdza się przede wszystkim u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z caravaningiem. Można się wówczas przekonać, czy taka forma podróżowania nam odpowiada. Ponadto nie musimy się martwić o:

  • ubezpieczenia, gdyż najczęściej wypożyczalnie mają opłacone ubezpieczenie obejmujące całą Europę,
  • bezpieczeństwo, bo pojazdy są na bieżąco sprawdzane pod względem technicznym,
  • kwestie serwisowe, np. rozładowany akumulator.

Wynajem kampera ma również swoje wady. Największą i najbardziej ograniczającą nas jest termin zwrotu. Oznacza to, że nie możemy podróżować bez.

Zakup kampera – czy warto?

Wynajem kampera nas nie satysfakcjonuje? A może chcemy stać się jeszcze bardziej niezależni i zastanawiamy się nad zakupem właśnie domu na czterech kółkach? Oczywiście odchodzą koszty wynajmu, jakie musimy zapłacić właścicielowi, jednak dochodzą nowe – związane z napraw oraz kosztami utrzymania. Co więcej, musimy liczyć się z odpowiednio przystosowanym do niego garażem i wszystkimi elementami wyposażenia. A jak to wygląda cenowo? Przede wszystkim zakup nowego kampera waha się w granicach 100-300 tysięcy złotych, a używanych – już o 30 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziemy również wiele plusów wiążących się z zakupem kampera, takich jak możliwość podróżowania kiedy się chce i jak długo się chce. Oprócz tego, jeśli tylko mamy czas i ochotę, to możemy wypożyczyć go, np. znajomym.

Wiele zwolenników podróżowania zastanawia się – wypożyczać czy kupować kampera. Obie kwestie mają wiele zalet, ale także i wad, dlatego warto dokładnie rozważyć, co jest dla nas korzystniejszą opcją.