Odżywki białkowe – kiedy warto stosować?

Białko to cenny materiał budulcowy wielu tkanek, w tym nerwowej. Wchodzi również w skład płynów ustrojowych i wydzielin, takich jak enzymy czy hormony. Pozyskiwane jest z pokarmu, jednak nie zawsze dostarczamy go wystarczająco dużo. Zatem, dlaczego warto zdecydować się na odżywki białkowe?

Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych?

Zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta dostarcza w odpowiednich ilościach wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niestety jednak, w dzisiejszych czasach mamy problem z dostarczeniem wartościowego białka w pożywieniu. Biorąc pod uwagę dodatkowo aktywność fizyczną lub redukcję wagi – warto uwzględnić w swoim jadłospisie odżywki białkowe, które dostarczają zalecaną ilość białka. Istnieją trzy zasadnicze rodzaje odżywek białkowych:

  • koncentrat białkowy – odznacza się wysoką zawartością pełnowartościowych protein,
  • izolat białkowy – zawartość protein powyżej 90%, bez węglowodanów i tłuszczu,
  • hydrolizat białkowy, inaczej WPH – powstaje na bazie mleka i stanowi źródło łatwo przyswajalnych protein, które organizm szybko trawi.

Kiedy spożywać odżywkę białkową?

Odżywka białkowa jest przede wszystkim stosowana bezpośrednio po treningu, mniej więcej do dwóch godzin po jego zakończeniu. Można do niej wkomponować inne źródło mikro- i makroelementów, a także węglowodanów, np. w postaci banana. Czynność ta jest uzasadniona, gdyż zażywanie jej po treningu pozwala uniknąć katabolizmu poprzez uzupełnienie aminokwasów. Oprócz tego odżywka białkowa jest również wskazana przy odchudzaniu. Sam proces wymaga samodyscypliny i zaangażowania, a kluczowym aspektem jest tutaj deficyt kaloryczny. Co więcej, mogą być spożywane przez cały dzień, aby dać mięśniom regularny dostęp do aminokwasów. Świetnie sprawdzą się również do kolacji czy też, w przypadku braku czasu, jako pełnowartościowy posiłek wpasowany w bilans kaloryczny. A jakie efekty daje regularne spożywanie odżywki białkowej?

Jakie efekty daje stosowanie odżywek białkowych?

Stosowanie odżywki białkowej ma głównie na celu wzbogacenie diety w większą ilość łatwo przyswajalnego białka w formie płynnej po połączeniu z wodą lub mlekiem. Pozwala to budowanie masy mięśniowej oraz zwiększa efektywność wykonywanych ćwiczeń. Jednak to nie wszystko! Do efektów, jakie daje regularne spożywanie odżywki białkowej, wraz z prowadzeniem zdrowego stylu życia zaliczyć można:

  • ograniczenie ilości przyjmowanego pokarmu poprzez uczucie sytości,
  • przyspieszenie przemiany materii,
  • wspomaganie redukcji masy ciała,
  • prawidłową regenerację mięśni i tkanek po treningu.

Kiedyś dominowało przekonanie, że odżywki białkowe są tylko dla osób uprawiających sport i chodzących regularnie na siłownie. Oczywiście, stanowi ona ważny element dobrego treningu, jednak ma o wiele szersze zastosowanie, niż nam się wydaje.