Krem z filtrem – nie tylko na ciało, ale i twarz

Uznaje się, że pierwszą inwestycją w młodość jest prawidłowa ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Pomóc w tym mogą odpowiednie kremy z filtrem, które sprawdzają się nie tylko we wakacje, ale i cały rok! Zatem, na co zwrócić uwagę decydując się na produkty nie tylko na ciało, ale i do twarzy?

Kiedy należy stosować krem z filtrem?

Krem z filtrem pozwala nam chronić skórę ciała oraz twarzy podczas przebywania na słońcu. W jaki sposób? Wówczas jesteśmy narażenia na promieniowanie UVA, które przenika przez chmury i jest odpowiedzialne za uszkodzenia DNA, a także powstawanie zmarszczek oraz UVB – wywołujące rumień. Z uwagi na to, zaleca się stosowanie kremu z filtrem nie tylko w słoneczne dni, ale także przy nawet znacznym zachmurzeniu. Warto stosować go już od najmłodszych lat, np. u dzieci w celu ochrony oraz młodzieży. Osoby po 20 r.ż. powinny obowiązkowo go nakładać na skórę, gdyż wówczas staje się on pierwszym kosmetykiem zapobiegającym zmarszczkom. A jaka jest zalecana ilość? Zazwyczaj na skórę twarzy, szyi i dekoltu daje się ok. 2 mg na 2 cm3 skóry. W praktyce – całkowita ilość jest porównywalna do jednej łyżeczki herbaty. Proporcje te są rzadko stosowane, gdyż zazwyczaj bierzemy niewielką ilość kremu i po prostu go nakładamy. Jest to błąd, który może nie zapewnić wystarczającej ochrony.

Krem z filtrem – rodzaje

Niemalże każdy dostępny na rynku kosmetyk można podzielić na kilka rodzajów. Podobnie jest w przypadku kremu z filtrem. Wyróżnić tutaj można trzy podstawowe rodzaje ochrony przeciwsłonecznej:

  • filtry mineralne – inaczej substancje ekranizujące, tworzą na skórze warstwę odbijająca i rozpraszającą promieniowanie UVA i UVB, np. TiO2, ZnO,
  • filtry chemiczne – składają się ze związków chemicznych, które wnikają w naszą skórę i pochłaniają promieniowanie UV, zamieniając je w energię
  • filtry mieszane – połączenie filtrów mineralnych i chemicznych.

Oprócz tego, kremy z filtrem można podzielić z uwagi na formułę. Najlepszy opcją będzie klasyczny krem lub lżejsza emulsja.

Jak wybrać SPF?

SPF (ang. Sun Protection Factor) to międzynarodowy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa on, ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem można bezpiecznie przebywać na słońcu. Wyróżnia się kremy SPF 15, 30, 50 i 100. W celu ochrony przed oparzeniami słonecznymi oraz pierwszymi objawami starzenia się wystarczy krem SPF 30-50, który chroni przed promieniowaniem w 96-98%. Aby był skuteczny, należy go aplikować co 2-4 godziny. Ulega on również zmyciu przez wodę, spływający pot czy pocieranie, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy ponownym zakładaniu.

Opalanie może nie wychodzić z mody, jednak ważne jest, aby było bezpieczne dla naszej skóry. W trosce o jej stan oraz z uwagi na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego – warto cały rok stosować kremy z filtrem, a nie tylko w okresach letnich.