Co lepsze – henna czy farba do włosów?

W życiu każdej kobiety przychodzi czas na zmiany. Może to dotyczyć stylu ubierania się lub koloru włosów. Umówienie się do fryzjera oraz samo farbowanie zazwyczaj jest czasochłonne i w większych miastach – drogie. Z uwagi na to decydujemy się na samodzielne farbowanie włosów, tylko teraz pytanie czym – henną czy farbą? Co jest lepsza oraz jakie są właściwości obu produktów?

Kiedy sprawdza się henna do włosów?

Mówiąc “henna do włosów” mamy na myśli produkt o uniwersalnym zastosowaniu, gdyż nadaje się zarówno do farbowania włosów, jak i skóry. Sama henna jest niczym innym, jak sproszkowanym barwnikiem pochodzenia roślinnego, który oprócz właściwości koloryzujących, posiada szereg składników odżywczych. Sam produkt wypełnia uszkodzenia powstałe w strukturze włosa, przyczyniając się od pielęgnacji i odżywienia. W ten sposób dodatkowo korzystnie wpływa na stan naszych włosów. Z uwagi na swoje właściwości, włosy farbowane henną stają się grubsze, mocniejsze i pełne blasku. Tego typu koloryzacja zalecana jest przede wszystkim Panią, które mają wrażliwą i skłonną do alergii skórę, gdyż henna nie powoduje podrażnień. Oprócz tego henna ma przyjemny, ziołowy zapach, jednak nie utrzymuje się tak długo na włosach, jak farba koloryzująca.

Farba do włosów – kiedy koloryzować?

Farba do włosów jest popularnym środkiem do trwałej zmiany koloru. Zawiera szereg substancji, w tym barwniki, modyfikatory barwy, zagęszczacze, środki powierzchniowo czynne, zapachowe i alkalizujące. Jej działanie polega na głębokim wniknięciu w strukturę włosa, gdzie pozostawia barwnik. Kolor nie jest w pełni możliwy do zmycia, lecz z czasem rozjaśnia się. Co więcej, w przeciwieństwie do henny, zawiera amoniak i aktywator z wodą utlenioną, które wywołują nieprzyjemny, duszący zapach w czasie stosowania. Farba do włosów zalecana jest głów przy radykalnej zmianie koloru.

Henna czy farba do włosów? Efekty koloryzacji

Dylemat – henna czy farba do włosów, można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastanowienie się, jaki ma być efekt koloryzacji. Pomoże nam to nakierować się na dany kosmetyk, gdyż jeśli chcemy:

  • szybko i nieinwazyjnie wykonać zabieg, to warto postawić na hennę,
  • pokryć siwe włosy, to warto postawić na farbę,
  • nie jesteśmy pewni rezultatu farbowania, to warto postawić na hennę,
  • radykalnie i trwale zmienić kolor, to warto postawić na farbę,
  • wybrać wymarzony odcień z palety kolorystycznej, to warto postawić na farbę,
  • bawić się kolorami, to warto postawić na farbę lub hennę.

W zależności od marki można znaleźć naprawdę dobrą hennę lub farbę do włosów, jeśli nie chcemy iść do fryzjera. Musimy jednak liczyć się z tym, że oba produkty mają wady i zalety.

Podjęcie decyzji odnośnie wyboru sposobu koloryzacji włosów może być trudne. Właśnie dlatego warto zastanowić się, co chcemy osiągnąć oraz który produkt nam bardziej odpowiada pod kątem użytkowania czy zapachu.