Zakola u kobiet – 3 praktyczne sposoby na ich ukrycie

Zakola, inaczej cofnięta linia czoła, stanowią efekt jednego z typów łysienia – androgenowego. Objawiają się poprzez przerzedzanie się włosów w okolicy skroni, a czasem nawet czubku głowy, tworząc łyse miejsce. Najczęściej kojarzone są z mężczyznami, jednak problem ten coraz częściej dotyczy niż kobiet. Jakie są przyczyny zakoli oraz jak je skutecznie ukryć?

Zakola u kobiet – przyczyny

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy czy stylu ubioru – każda kobieta lubi czuć się piękna. Niestety, zakola stanowią problem estetyczny, który może być przyczyną obniżonej samooceny oraz pewności siebie. Jednak, zakola nie powstają znikąd, a mają swoje przyczyny. Mogą być wynikiem problemów zdrowotnych (np. niedoczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników) lub nieprawidłowej pielęgnacji. Do innych przyczyn pojawiania się zakoli, zaliczyć można:

 • osłabienie struktury oraz cebulki w wyniku ciasnego upinania włosów,
 • niedobór witamin i minerałów,
 • zbyt częste farbowanie włosów.

3 sposoby na ukrycie zakoli u kobiet

Istnieje wiele sposobów walki z zakolami. Do najbardziej popularnych zabiegów zaliczyć można laseroterapię i mezoterapię. Istnieją również inne sposoby na zakola, oprócz zabiegów medycznych. Jakie są 3 praktycznie sposoby na ukrycie zakoli u kobiet?

 1. Zrobienie grzywki
  Grzywka uważana jest za najskuteczniejszy sposób na zakola u kobiet. Doskonale ukrywa linię włosów, a przy tym odmienia wygląd i kształt twarzy. Istnieje wiele wariantów grzywki, a wizyta u fryzjera pozwoli nam na znalezienie idealnej opcji dla nas.
 2. Odpowiedni sposób czesania
  Zakola można dobrze ukryć poprzez odpowiednie uczesanie włosów. Można postawić na artystyczny nieład, unieść trochę włosy u nasady czy zaczesać je delikatnie przodu. Z drugiej strony należy wystrzegać się fryzur związanych, np. kucyka czy koka, gdyż wówczas zakola są bardziej widoczne.
 3. Opaski, chusty, apaszki
  Idealną propozycją dla Pań, które lubią wszelkiego rodzaju zdobienia, jest wykorzystanie chusty lub szerokich opasek. Zawiązuje się je na wysokości linii włosów, przez co nikt nie dostrzeże zakoli. Można wykorzystać je zarówno z włosami rozpuszczonymi, jak i spiętymi.

Zakola u kobiet to niestety dość często pojawiający się problem. Nie zawsze musi wiązać się z ciężką chorobą lub złym stanem zdrowia, przez co są niezwykle łatwe do ukrycia i zwalczenia. Wystarczy tylko odpowiednia fryzura czy dodatki – i po problemie.