Pierwszy lot samolotem krok po kroku

Loty samolotem staje się coraz bardziej powszechne. Stanowią szybki i łatwy środek transportu do wielu krajów, a uwzględniając przesiadki, możemy zwiedzić cały świat. Jednak większość z nas stresuje się przed pierwszym lotem samolotem. Jak się do niego przygotować oraz co robić na lotnisku?

Przed wjazdem na lotnisko

Wykupując lot samolotem, musimy pamiętać, że na jedną osobę przypada bagaż podręczny o określonych wymiarach i wadze. Można nadać także bagaż rejestrowany – większy plecak lub walizkę, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pakując się, warto przejrzeć listę zakazanych przedmiotów – unikamy rzeczy podejrzanych, łatwopalnych czy z ostrymi krawędziami. Ponadto wszelkie płyny, w tym kosmetyki pakujemy wyłącznie w butelkach o maksymalnej pojemności 100 ml. Na pokład możemy zabrać łącznie 1 l płynów. Obowiązuje zakaz wnoszenia własnego jedzenia i picia, z wyłączeniem rodziców dzieci do 2 lat.

Na lotnisku

Przed wejściem na lotnisko upewniamy się, że mamy kartę pokładową – w formie papierowej lub elektronicznej i dowód tożsamości. Zostawiając samochód na lotnisku, warto liczyć się z opłatami za parking lub znaleźć alternatywne miejsc. Na lotnisku oczywiście powinniśmy być wcześniej. Przyjmuje się, że 2 godziny przed planowanym odlotem to optymalny czas. Uwzględniając bardziej zatłoczone lotniska lub remont terminalu – nawet 3/4 godziny przed.

Odprawa

Jeśli mamy tylko bagaż podręczny, to możemy wykonać odprawę online na stronie przewoźnika. Zajmuje to kilka chwil, a na koniec wyświetla nam się karta pokładowa. najlepiej mieć ja w formie wydrukowanej i jaki plik PDF w telefonie. Odprawa na lotnisku polega na znalezieniu (na dostępnych monitorach) stanowiska obsługiwanego przez nasz lot. Udając się tam, okazujemy dowód tożsamości i nadajemy bagaż rejestrowany.

Kontrola bezpieczeństwa

Tutaj zaczynamy, mając tylko bagaż podręczny, zanim zostaniemy wpuszczeni “na drugą stronę”, musimy okazać pracownikom lotniska kartę pokładową. Przed nami jest bramka oraz taśma, na której plastikowych koszykach musimy umieścić sprzęt elektroniczny, odzież wierzchnią, zawartość kieszeni i dodatki, np. pasek. Dodatkowo kosmetyki pakujemy w przeźroczystą torebkę. Bagaż przejeżdża przez skaner, a my przechodzimy przez braki wykrywające metal. Mogą pojawić się dodatkowe sposoby kontroli – skaner całego ciała lub papierek do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych – o wszystkim jesteśmy informowani. Po przejściu odbieramy bagaż i odchodzimy na bok.

Wejście na pokład

Znajdujemy się w strefie bezcłowej – możemy tutaj, np. kupić napoje czy książki. Następnie szukamy tablicy odlotów, a dokładnie numer bramki (gate). O odpowiedniej godzinie należy stawić się na boarding, czyli wpuszczenie na pokład – nasza podróż się rozpoczyna!

Stres towarzyszy nam w wielu nowych sytuacjach i na pewno będziemy go odczuwać również przy pierwszym locie. Właśnie dlatego skrupulatne przygotowanie i podstawowa znajomość kroków zapewni nam, bezproblemowe dostanie się na pokład i podróżowanie.