Joga jako sposób na relaks i szczupłą sylwetkę

Istnieje wiele form treningów, w których angażujemy nasze ciało do pracy. Niektóre z nich są bardziej dynamiczne, inne mniej. Do ćwiczeń relaksacyjnych zalicza się popularna joga. Dla jednych jest ona serią ćwiczeń pozwalających na relaks, a dla innych – filozofią i sposobem na życie. Czym tak właściwie jest i co warto wiedzieć o jodze jako sposobie na relaks?

Czym jest joga?

Joga to jeden z najstarszych systemów filozofii indyjskiej oznaczający jedność ciała, umysłu i duszy. Jej celem jest przywrócenie wewnętrznej harmonii i równowagi, a polega na wykonywaniu licznych ćwiczeń, pozwalających osiągnąć sprawność fizyczną i psychiczną, a także dobre samopoczucie. Istnieje wiele ścieżek jogicznych, które charakteryzują się własnymi technikami i metodami. Wyróżnić tutaj można:

  • hatha joga – akceptuje pracę z ciałem,
  • karma joga – podkreśla bezinteresowne wypełnianie czynów,
  • radża joga – inaczej joga królewska,
  • jnana joga – poznania,
  • bhakti joga – miłości.

Jak trenować jogę?

Do poprawnego wykonania większości pozycji w jodze, przyda nam się odpowiednią mata do ćwiczeń. Następnym krokiem jest założenie wygodnych i nie krępujących ruchów ubrań. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jogą, to warto poczytać o ćwiczeniach lub znaleźć pomocne filmiki na YouTubie. W ten sposób będziemy pewni, że prawidłowo wykonujemy poszczególne pozycje. Co więcej, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego urazu lub naciągnięcia mięśni. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy wysportowani, warto postawić na kurs dla początkujących, aby lepiej zapoznać się z całą filozofią jogi oraz podstawowymi pozycjami, takimi jak:

  • supta-virasana – pozycja śpiącego wojownika,
  • adho-mukha-śvanasana – pozycja psa z głową w dół,
  • ardha-candrasana – pozycja półksiężyca.

Joga a szczupła sylwetka

Joga poprawia wiele aspektów naszego życia. Przyczynia się do polepszenia wydolności, kondycji, a także pozytywnie wpływa na elastyczność i gibkość ciała. Regularna ilość sesji w tygodniu – codziennie lub co dwa dni może przynieść wiele korzyści, w tym przyczynią się do szczupłej sylwetki. Jest to możliwe poprzez polepszenie procesów trawienia, przyspieszenie metabolizmu i oczywiście – spalanie kalorii. Jak każda aktywność fizyczna, pozwala zrzucić zbędne kilogramy, a także gwarantuje silne mięśnie. Warto jednak zaznaczyć, że joga nie uwzględnia dynamicznych ćwiczeń, dlatego proce ten jest niezwykle długi. Dodatkowo należy pamiętać, zresztą jak przy każdej aktywności fizycznej, o zachowaniu zdrowej diety.

Świadomy relaks połączony z praktyką uważność, czyli skrócie joga pozwala nam wyciszyć się i uspokoić. Stanowi świetną formę relaksu na co dzień, jak i w wyjątkowo stresującym okresie życia. Warto zatem poświęcić, chociaż 30 minut i zadbać o spokój ciała oraz ducha.