Bieganie – podstawowe zasady i efekty

Istnieje wiele sposobów na wdrożenie aktywności fizycznej w swoje życie. Do jednych z najtańszych zaliczyć można bieganie. W końcu wystarczy tylko wygodny strój, dobre buty i możemy ruszać w trasę! A może przy okazji pozwiedzać okoliczne tereny? Jednak czy wiemy, jakie są podstawowe zasady biegania oraz jakie daje efekty?

Metody w amatorskim treningu biegowym

Zawodowi biegacze podczas swoich treningów wykorzystują różnego rodzaju metody, pozwalające osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Pozwalają m.in. zwiększyć szybkość, intensywność czy dystans biegu. Jednak wiele z nich równie dobrze sprawdzi się w amatorskim treningu biegowym, kiedy to biegamy dla własnej przyjemności lub w celu osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Do nich zaliczyć można pięć metod:

  • metoda ciągła, czyli bieg w jednostajnym tempie,
  • metoda interwałowa, czyli seria krótkich, ale intensywnych wysiłków jest przeplatana z biegiem o niższej intensywności,
  • metoda zmienna, czyli bieg prowadzony z różną intensywnością wobec dystansu,
  • metoda powtórzeniowa, czyli szybki bieg z przerwami prowadzącymi do wypoczynku,
  • cross, czyli połączenie metody ciągłej i zmiennej na urozmaiconym terenie.

5 zasad prawidłowego biegania

Po pierwsze, nie możemy zapomnieć o rozgrzewce i rozciąganiu – w ten sposób unikniemy kontuzji. Wystarczy poświęcić na to kilka minut, a możemy uniknąć niepotrzebnej wizyty u ortopedy. Druga kwestia obejmuje prawidłowe podejście do wytyczonej trasy. Oznacza to, że zaczynając swoją przygodę z bieganiem, nie warto narzucać sobie od razu 10 km trasy. Po prostu fizycznie nie damy rady. Dlatego warto zacząć od mniejszych odległości i stopniowo, wraz ze wzrostem kondycji – zwiększać ją. Trzecia kwestia dotyczy oddechu. Już podczas pierwszych treningów warto zwrócić większą uwagę na właściwą technikę łapania powietrza oraz oddychanie przeponą. Po czwarte zadbaj o swoją dietę oraz nawodnienie. Pozwoli to dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę energii i wody. Ostatnia, piąta zasada prawidłowego biegania obejmuje zachowanie bezpieczeństwa. Dotyczy ona posiadania odblasków po zmroku, a także orientowanie się w otoczeniu, jeśli biegamy z muzyką.

Jakie efekty daje regularne bieganie?

Regularne bieganie przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim przyspiesza krążenie i zwiększa ukrwienie skóry. W ten sposób uelastycznia ją, a także pomaga walczyć z cellulitem. Co więcej, bieganie usuwa toksyny oraz nadmiar wody z organizmu. Przy regularnym wysiłku zaobserwujemy również obniżenie ciśnienia krwi, poprawę wydolności płuc, a także redukcję wagi. Do mniej widocznych efektów zdrowotnych uznaje się obniżenie ryzyka wystąpienia zawału i udaru.

Nawet biegając amatorsko, warto zainwestować w dobre buty oraz znać podstawowe zasady prawidłowego biegania. W ten sposób nie tylko osiągniemy satysfakcjonujące efekty, ale także będziemy czerpać większą satysfakcję z aktywności!