Dobry krem do rąk – czyli jaki?

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Zazwyczaj nie myślimy o tych partii, dopóki skóra nie staje się przesuszona, pękająca i piekąca. Wówczas warto sięgnąć po dobry krem do rąk, który poprzez regularne stosowanie szybko przywróci skórze pierwotny stan. A jak wybrać dobry produkt i co wziąć pod uwagę?

Krem do rąk – rodzaje

Wybierając odpowiednie kosmetyki do dłoni, warto mieć na uwadze kilka czynników. Pierwszym z nich jest reakcja skóry, gdyż dobry krem do rąk nie powinien powodować podrażnień i zaczerwienień. Oprócz tego musi się dobrze wchłaniać. Z uwagi na to, kremy do rąk można podzielić na cztery podstawowy typy:

  • ochronny – chroni przed działaniem czynników zewnętrznym, najlepszy na zimę,
  • nawilżający – nawilża i zmiękcza suchą skórę, do stosowania codziennego,
  • regenerujący i odżywczy – dla zniszczonych dłoni, do stosowania codziennego,
  • odmładzający – do skóry wykazującej oznaki starzenia.

Niezależnie od rodzaju stosowanego kremu – warto pamiętać o regularnym używaniu i wybieraniu produktów z dobrym składem.

Co powinien zawierać dobry krem do rąk?

Kupując krem do rąk, większość z nas wybiera ten w produkty polecane bądź w promocji, nie zastanawiając się nawet, co jest w składzie. W pierwszej kolejności w dobrym kremie do rąk znajdują się witaminy, w szczególności A i E, które są antyoksydantami. Mile widziany jest także koenzym Q10 działający ujędrniająco i wygładzająco na zmarszczki. Oprócz tego ważny jest rodzaj oleju wykorzystywanego w kremie. Dobrze, aby zawierał olej lub masło roślinne, np. olej z awokado, ze słodkich migdałów, lniany czy kokosowy oraz masło shea, czy kakaowe. Do innych, ale cennych składników dobrego kremu do rąk zalicza się:

  • mocznik, alantoina i pantenol,
  • gliceryna roślinna, elastyna,
  • bisabolol, azuleny, echinacea czy ceramidy.

Czego unikać w składzie kremu do rąk?

W skład kremu wchodzą substancje, które pomimo dopuszczenia do obrotu, nie wykazują korzystnych działań na dłoni. Mowa tutaj m.in. o parafinie. Podobnie jak wazelina, tworzy warstwę okluzyjną. Oznacza to, że pozostaje na skórze, a nie wchłania się, przez co pełni funkcję ochronną. Sprawdza się to zimą, jednak tylko wymiennie z kremami odżywiającymi, które dostarczają niezbędnych składników pielęgnujących. Warto unikać także alkoholu, gdyż ma właściwości przesuszające i drażniące skórę. Nie zaleca się stosowanie kremów do rąk z olejem palmowym, gdyż nie działa on regenerująco lub odżywczo. Na uwagę zasługują również parabeny, czyli konserwanty, które mają za zadanie zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Ich obecność może wywoływać różne reakcje organizmu, w tym alergiczne.

Pielęgnacja dłoni powinna na stałe wejść w codzienną rutynę. Pozwoli to uniknąć problemów z pękającą skórą oraz sprawi, że będziemy czuć się pewniej, mając piękne dłonie. Przy wyborze dobrego kremu do rąk warto również zwrócić uwagę na skład oraz rodzaj produktu.