Szerokie zastosowanie sody oczyszczonej

Popularna w wielu domach soda oczyszczona, to nic innego, jak wodorowęglan sodu, stanowiący nieorganiczny związek chemiczny należący do soli. Najczęściej jest bezpośrednim produktem pozyskiwania węglanu sodu pochodzącego, np. z wód morskich. Można go kupić w formie białego, krystalicznego proszku. Posiada szerokie zastosowanie, nie tylko prozdrowotne, ale także i w przydomowych czynnościach.

Soda oczyszczona – właściwości lecznicze

Soda oczyszczona posiada liczne właściwości lecznicze, które coraz chętniej są wykorzystywane w kosmetyce, pielęgnacji czy leczeniu niektórych schorzeń. Jest to możliwe poprzez działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, grzybobójcze czy przeciwobrzękowe.

W ten sposób chętnie jest wykorzystywana do:

  • leczenia aft,
  • łagodzenia uczucia pieczenia w infekcjach dróg moczowych,
  • łagodzenia zgagi i niestrawności,
  • pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Domowe sposoby na wykorzystanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona występuje w przemyśle pod symbolem E500. Stosowana jest jako substancja spulchniająca, stabilizująca oraz regulator kwasowości. Dostępny jest także osobno do kupienia, przez co można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jakich?

Soda jako pochłaniacz zapachów

Soda świetnie chłonie wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Oznacza to, że sprawdzi się w szafkach kuchennych, lodówce, kuchence mikrofalowej, piekarniku czy kociej kuwecie.

Soda do pieczenia

Soda to zdrowsza wersja proszku do pieczenia, którą czasem można wyczuć w wypiekach w postaci gorzkiego posmaku. Działa z wydzieleniem CO2, który spulchnia ciasto.

Soda do prania

Soda świetnie sprawdzi się jako środek do prania, gdyż usuwa plamy, niweluje brzydkie zapachy, a także zmiękcza tkaniny. Dodatkowo ma działanie wybielające i rozjaśniające.

Soda do czyszczenia

Soda jest niezastąpionym środkiem w czyszczeniu deski do krojenia, kubków, szyby piekarnika, fug, zlewu czy grilla. Co więcej, jest w pełni bezpieczna i ekonomiczna.

Soda w ogrodzie

Soda ma delikatne właściwości żrące, które sprawdzają się w walce z chwastami w ogródku. Pomaga również pozbyć się uciążliwych z mrówek czy mszyc.

Soda oczyszczona to wciąż niedoceniony przez wielu skarb o licznych, pozytywnych właściwościach. Sprawdź się w wielu sytuacjach lepiej, niż typowe środki chemiczne, dlatego warto znać jej podstawowe działanie i zastosowanie.