Rośliny w sypialni – jak wpływają na sen

Nie każda roślina sprawdzi się w sypialni. Fakt ten wynika z naturalnego procesu fotosyntezy, który opiera się na tym, że w nocy roślina pobiera tlen, a uwalnia dwutlenek węgla. Z uwagi na to, do sypialni warto wybierać rośliny z odwróconą fotosyntezą, czyli takie, które w nocy pomagają w zasypianiu i dotleniają organizm. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na inne, ale równie cenne właściwości roślin, takie jak olejki eteryczne. Oto 5 roślin, które świetnie sprawdzą się w sypialni!

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Sukulent, który ma grube, mięsiste liście i jest znany głównie ze swoich właściwości leczniczych wykorzystywanych w kosmetyce. Charakteryzuje się odwróconą fotosyntezą, przez co świetnie sprawdzi się w każdej sypialni. Dodatkowo nawilża powietrze i redukuje ilość zanieczyszczeń. Oznacza to, że korzystnie wpływa na jakość i efektywność naszego wypoczynku.

Sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata)

Ciesząca oko roślina, o pięknie wybarwionych liściach. Nie zajmuje dużo miejsca, a także jest odporna i nie wymagająca, przez co świetnie sprawdzi się w każdej sypialni. Co więcej, zwiększa jakość powietrza oraz ogólną atmosferę w sypialni. Na tle innych odznacza się umiejętnością oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych, domowych toksyn, takich jak formaldehyd czy benzen.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że taka niepozorna roślina, jak bluszcz pospolity stanowi doskonałe rozwiązanie do sypialni. Jak się okazuje, wykazuje niski poziom szkodliwości w nocy, a wszystko uwagi na fakt, iż przyczynia się do oczyszczania oraz nawilżania powietrza. Warto również zauważyć, że coraz więcej osób poleca go z uwagi na podobne właściwości w pochłanianiu formaldehydu, jakie posiada sansewieria gwinejska.

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum)

Skrzydłokwiat to jedna z bardziej popularnych roślin, które umieszczamy w sypialni. Pasuje niemal do każdego stylu, dlatego łatwo ją wkomponować. Jednak jej popularność nie tylko wynika z wyglądu, ale i właściwości. W świetny sposób oczyszcza powietrze w sypialni z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym amoniaku, ksylenu czy toluenu. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca, która powoduje zatrucia po spożyciu liści.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Kolejną rośliną, która korzystnie wpływa na sen, jest lawenda. Być może nie oczyszcza powietrza tak dobrze, jak wyżej wymienione rośliny, jednakże wyróżnia się obecnością olejków eterycznych. Sam zapach lawendy znany jest na całym świecie, jako świetna pomoc dla relaksu. Oprócz tego wykazuje działanie uspokajające, redukujące stres oraz ułatwiające zasypianie. Warto również zaznaczyć, że zapach lawendy ma także inne właściwości, które przyczyniają się, chociażby do obniżenia ciśnienia krwi czy tętna.

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na dobry sen, w tym ciepłe mleko czy kojąca muzyka. Jednak równie dobrze możemy wyposażyć swoją sypialnię w rośliny, które zadbają w wysokiej jakości powietrze, a tym samym korzystnie wpłyną na wypoczynek.