Ergonomiczny kącik biurowy do pracy zdalnej i nie tylko

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna pracować zdalnie. Wiąże się to ze stworzeniami w domu odpowiedniej przestrzeni do home office. Poprzez prawidłowe urządzenie oraz dobór mebli, możemy zwiększyć swoją efektywność oraz poprawić skupienie. Jak zatem zaaranżować ergonomiczny kącik biurowy?

Po pierwsze – zaplanuj przestrzeń

Niezależnie od tego, czy do dyspozycji mamy oddzielne pomieszczenie, czy chcemy wygospodarować kącik biurowy w sypialni lub salonie – należy dokładnie zaplanować przestrzeń. Pozwala to na jak najlepsze zagospodarowanie dostępnego miejsca oraz rozłożenie elementów w taki sposób, aby można było wygodnie po nie sięgać. Starajmy się to zrobić tak, by zapanowała harmonia. Wyeliminujmy zbędne dodatki oraz rzeczy, które “zagracają” przestrzeń. Zaplanujmy położenie roślin, dodatkowych akcesoriów oraz wszystkich mebli, w tym biurka, fotela, półek czy gablot. W następnym etapie zaplanujmy kolorystykę oraz zróbmy listę, co należy kupić.

Po drugie – wybierz biurko i fotel

Praca zdalna kojarzona jest z siedzeniem na tarasie czy leżeniem na kanapie. Jest to błędne założenie, które sprzyja nieprawidłowej pozycji ciała, a tym samym dolegliwością bólowym mięśni oraz kręgosłupa. Urządzanie ergonomicznego kącika biurowego opiera się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest odpowiednie biurko. Nie powinno ono być przesadnie duże ani małe. Jego zadaniem jest zapewnienie nam wygodnego ułożenia narzędzi pracy, które mają być w zasięgu dłoni. Dobrym rozwiązaniem są modele z możliwością regulacji wysokości oraz z szufladami, które pomagają zachować czystość i przejść. Drugą kwestią jest krzesło. Jest to niezwykle ważny mebel, gdyż pozwala zachować prawidłowe ułożenie pleców oraz wspiera kręgosłup w najbardziej newralgicznych punktach. Dobry fotel biurowy powinien mieć możliwość regulowania wysokości miejsc siedzącego oraz podłokietników. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienia oparcia.

Po trzecie – postaw na odpowiednie akcesoria

Przechodzimy do ostatniego etapu urządzania ergonomicznego kącika biurowego. Po uwzględnieniu najważniejszych kwestii pozostaje nam wyposażenie pomieszczenia. Na pierwszym miejscu powinien być monitor, najlepiej z możliwością regulacji, dzięki czemu dopasujemy go pod swoje indywidualne preferencje. Oprócz tego warto zadbać o:

  • podkładkę pod mysz, która ma np. wspornik nadgarstka,
  • podparciu lędźwiowym,
  • podnóżku.

Wymienione elementy pozwolą nam na ergonomiczną pracę. Dodatkowo dla wygody uwzględnia się odpowiednie oświetlenie w formie lampki na biurku, listwy antyprzepięciowej, dysk zewnętrzny i uchwyt na dokumenty.

Codzienna praca w domu powinna odbywać się w komfortowych warunkach, które nie przyczyniają się do nabywania wad postawy. Warto zatem już dziś zadbać o swój kącik biurowy i wyposażyć go w ergonomiczne biurko oraz fotel, a także zadbać o inne akcesoria.