Jak pozbyć się moli z kuchni?

Przychodzi taki dzień, kiedy otwieramy jedną z szafek w kuchni z sypkimi produktami spożywczymi i widzimy małe stworzonka. Są to mole spożywcze, które pojawiają się najczęściej z nieznanego nam powodu. Jak się okazuje, ich sprowadzenie do domu jest proste, a zwalczenie ich- niezwykle uciążliwe. Jak zatem skutecznie pozbyć się moli z kuchni?

Co warto wiedzieć o molach spożywczych?

Owady, które potocznie nazywamy molami spożywczymi to najczęściej mklik spożywczy i omacnica spichrzanka, a oprócz nich jest ponad 10 tysięcy gatunków. Są brązowo-szarymi stworzeniami żerującymi na suchych pokarmach, takich jak mąka, cukier czy nasiona zbóż. Z wyglądu przypominają ćmy, jednakże rozpiętość ich skrzydeł wynosi zaledwie 1,5 cm. Najczęściej o obecności moli spożywczych informuje nas pojawienie się cienkiej pajęczyny wewnątrz produktów sypkich. Do naszych kuchni dostają się poprzez zakupioną w sklepie żywność, która jest zanieczyszczona jajami.

Jak walczyć z molami spożywczymi?

Zauważyliśmy mole spożywcze – i co dalej? Wiele podejmowanych przez nas działań nie przynosi długotrwałych efektów, dlatego pierwszym, a zarazem najlepszym krokiem będzie poszukiwanie larw. Czynność tą zaczynamy od sumiennego przeszukania szafek, najlepiej poprzez opróżnienie wszystkich półek w kuchni. Następnie każdy produkt uważnie oglądamy, a żywność, w której zlokalizujemy szkodnika – wyrzucamy. Wszystko z uwagi na fakt, iż obecność mola spożywczego może zwiastować nie tylko larwy, ale także zanieczyszczenia w postaci oprzędów, wydzielin czy odchodów. By uniknąć rozprzestrzeniania się moli spożywczych, zaleca się również usunięcie produktów, które miały styczność z zainfekowaną żywnością. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie szafek. Można potraktować je także wysoką temperaturę, np. poprzez suszenie suszarką do włosów. Pozwala to skutecznie pozbyć się zarówno dorosłych osobników, jak i jaj.

W jaki sposób zapobiegać molom spożywczym?

Ochrona naszych produktów spożywczych przed larwami moli spożywczych obejmuje szereg czynności. W pierwszej kolejności zaleca się regularne wietrzenie kuchni oraz mycie szafek kuchennych ciepłą wodą z mydłem lub octem. Taki nawyk może skutecznie ocalić nas przed pojawieniem się moli, gdyż ich larwy dość często zagnieżdżają się między meblami kuchennymi lub za nimi. Oprócz tego, w sklepach znajdziemy różnego rodzaju pułapki, które równie dobrze możemy zrobić sami w domu. Wystarczy do tego ocet jabłkowy lub kwaskowate wino i niewielka miseczka. Umieszczenie wypełnionego naczynia w szafkach z jedzeniem wabi owady swoim zapachem, a szkodniki szybko utopią się w płynie. Oprócz tego warto wszystkie produkty sypkie przekładać do szczelnych pojemników, w które włożymy, np. kilka listków laurowych.

Kasze, mąka czy cukier – to właśnie tam w pierwszej kolejności zajdziemy mole spożywcze. Mogą one rozprzestrzeniać się i zajmować kolejne produkty, dlatego tak ważna jest szybka reakcja oraz zapobieganie.