Inteligentny dom – dlaczego warto?

Współcześnie coraz częściej dążymy do zautomatyzowania codziennych czynności. Jest to duża wygoda, pozwalająca przede wszystkim zaoszczędzić sporą ilość czasu, który możemy spędzić z bliskimi lub na samorozwoju. Jednak na czym tak naprawdę polega inteligentny dom i jakie przynosi korzyści?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to określenie systemu zarządzania, jaki znajduje się w budynku. Opiera się on na zintegrowaniu ze sobą urządzeń oraz umożliwia komunikowanie się sprzętów zarówno między sobą, jak i z mieszkańcami. W praktyce bazuje na wydawaniu poleceń za pomocą smartfona, centrali lub głosu. Inteligentny dom pozwala na sprawdzenie aktualnego stanu domu, a także sterowanie:

  • oświetleniem,
  • zabezpieczeniami domu (alarmami, czujnikami dymu czy inteligentami gniazdami),
  • bamą, roletami, oknami i drzwiami,
  • monitoringiem, multimediami i AGD,
  • ogrodem (nawadnianie i oświetlani).

Jak działa inteligentny dom?

Działanie inteligentnego domu opiera się na komputerze (rozbudowanym sterowniku). Jego zadaniem jest zbieranie i przetwarzanie sygnałów płynących z różnych części domu i ogród. Jest to możliwe poprzez fale radiowe i kable elektryczne. Liczne czujniki odpowiadają między innymi za ruch, wilgotności, ciśnienie, natężenie światła, dymu czy czadu. Każdy parametr jest rejestrowany i przekazywane do jednostki centralnej, a jakakolwiek zmiana nie pozostaje bez odpowiedzi. Za przykład może posłużyć ruch na podwórku w czasie nieobecności mieszkańców. Wówczas system wysyła informację do biura ochrony i do właścicieli, jednocześnie włączając sygnał dźwiękowy, opuszczając rolety czy blokując drzwi. Są również układy bez jednostki centralnej, w których każdy z elementów sam decyduje, jaki sygnał jest istotny.

3 główne powodów, dla których warto postawić na inteligentny dom

Inteligentny dom wiąże się z podniesieniem komfortu życia codziennego. Wiele czynności można wykonać za pośrednictwem smartfona z dowolnego miejsca. Pozwala to zadbać o dom w czasie wyjazdu wakacyjnego lub otworzyć bramę tuż przed powrotem do domu. Inną kwestią jest poczucie bezpieczeństwa. Zintegrowane systemy chronią przed włamaniem, kradzieżą, zalaniem czy pożarem. Są one również odpowiedzialne za niższe koszty eksploatacji, które wiążą się ze zużyciem prądu, wody oraz gazu. Oprócz tego, w czasie nieobecności mieszkańców lub w przypadku pozostawienia otwartego okna – reguluje temperaturę w pomieszczeniach. Przyczynia się to do obniżenia kosztów za ogrzewanie.

Jeszcze do niedawna Inteligentny dom był tylko w sferze marzeń. A jednak, wraz z rozwojem technologii ludzie doczekali się systemów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Czy warto? Na to pytanie każdy z nas sam musi sobie odpowiedzieć, jednak liczne zalety mówią za siebie.